| skinwalker a întrebat:

Pentru cei care cunosc! Ce facultati se cauta in momentul de fata? Sau ce facultate as putea face si dupa terminarea ei sa`mi gasesc un job din care se castiga bine?
Vreau sugestii. multe ...ca sunt tare indecis!

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Drept, Economie, si toate facultatile daca ajungi profesor de facultate. De la drept poti ajunge procuror sau judecator cu salariu de 40-80 milioane, de la economie manager de proiect cu 40 de milioane. Iar un prof universitar indiferent in ce domeniu ia si el 30-40 milioane. Ia in considerare ca absolventi de drept procurori, sau oameni politici pot fi in paralel si profi de facultate si se ajunge la salarii astronomice. Si medicina era buna pe vremuri dar acum au venituri mici.

3 răspunsuri:
| fluffee a răspuns:

Salut, de obicei tot ce tine de matematica... (din pacate, nu e cazul meu, sunt varza la tot ce tine de mate/chimie/fizica). Facultate - Politehnica, Economie (aici ai mai multe optiuni).

Spune-mi ce liceu faci in acest moment... Te-as putea indruma in functie de ceea ce-ti place si ceea ce ai invatat.

De exemplu, eu am facut liceul Pedagogic, si evident nu puteam urma o facultate unde se face matematica la greu. Nu m-as descurca la examene, si sa fac o facultate sa o trec cu 5, sincer ...nu accept asa ceva, pentru MINE in primul rand. happy

| bgrl4u a răspuns:

Daca aspectul financiar e singura coordonata care te intereseaza, atunci te sfatuiesc sa emigrezi. In momentul de fata nu iti trebuie facultate ca sa "castigi bine", e suficient sa fii prost de bubui da` sa ai pile, cunostinte, relatii.
In primul rand ar trebui sa te gandesti ce domeniu te atrage pe tine, pentru ca de obicei cand faci ceva cu drag, in timp o sa castigi si banii.
In plus, nu as putea sa te sfatuiesc : Skinwalker, fa tati Facultatea de Constructii, cand tu faci liceul la uman si n-ai nicio treaba cu matematicile sau invers; sa faci mate-info intensiv si sa iti zic du'te la Litere ca faci avere.

Prioritatea ta ar fi sa te gandesti ce domeniu te atrage pe tine si ai inclinatie, nu sa freci duda pe net sa intrebi publicul.
O seara frumoasa!

Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Din cate am citit se pare ca cea mai cautata profesie este cea de economist si exista foarte multe locuri de munca in care pot profesa acestia si se castiga destul de bine. Succes si numai bine!