| SarcasmBoy a întrebat:

Pentru cei care lucreaza sau cine e mai bine documentat, aveti idee atunci cand te angajezi la o alta firma esti nevoit sa duci cartea de munca sau o adeverinta ceva de unde ai mai lucrat? Din ce stiu eu in 2011 s-a renuntat la cartile de munca si mai peste tot se fac numai contracte de munca..Multumesc

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Da la 1 ianuarie 2011 nu se mai intocmesc si nici nu se mai folosesc carnete de munca, se incheie doar contracte individuale de munca si Registrul general de evidenta al salariatilor, in format pe hartie si electronic (Revisal) care se comunica la ITM. Adeverinta sau caracterizare de la vechiul loc de munca trebuie sa duci doar daca ti se cere la noul loc de munca.

| SarcasmBoy explică (pentru Ioandelasal):

Pot refuza sa duc adeverinta de la fostul loc de munca? Ma gandeam ca oricum vechimea e inregistrata in baza de date ITM.Am plecat cu ceva scandal si ma tem ca as putea avea probleme la noul loc de munca

| Ioandelasal a răspuns (pentru SarcasmBoy):

Daca iti cere acea adeverinta va trebui s-o duci.