Întrebare recomandată | EnvyU a întrebat:

Pentru cei plecati in Anglia. La anul cel tarziu o sa ma duc acolo si voi sta cu un prieten, el se duce la sfarsitul lunii ca are deja asigurat un loc de munca, ma gandeam, o sa am bani sa stau o luna pe uscat, si in timpul ala gasesc eu ceva, dar as vrea sa fac mai mult. Ce credeti, as putea face o scoala ceva acolo ca sa avansez? sa imi gasesc un job mai bun si sa fac o cariera?
A reusit cineva sa faca ceva? Nu vom sta in Londra, ci intr-un orasel la o ora de Londra.
Daca aveti ceva sfaturi sau pareri, sunt bine venite.

Răspuns Câştigător
| Xpressurself a răspuns:

Romanii merg in UK sa se angajeze si cand sunt intrebati "ce stii sa faci?" spun "orice", adica nimic.
intreaba-te prima data ce stii sa faci ca sa ai un loc de munca.
ai o meserie la care poti apela ca sa supravietuiesti oricand este nevoie: chelner, barman, taximetrist, strungar, tamplar...
ce stii sa faci aici in Romania?
cat de bine vorbesti engleza? un pic?
va trebui sa faci naveta cu autobusul sau un tren sa mergi zilnic in Londra. ti-ai calculat cat te va costa? dar in Londra cat va costa sa umblii peste tot cautand de munca?
esential este sa-ti gasesti de lucru prima data, sa vorbesti bine engleza.
mai apoi vei putea face si cursuri, cu siguranta. numai sa stii ce vrei.

3 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Se gaseste de munca la englezi dar chiria e scumpa, impartiti cheltuielile in 2 si e mai bine. Poate nu te mai pui sa faci scoala daca te multumesti acolo unde merge el te poate lua si pe tine

| neutrino a răspuns:

Varianta ta nu o poti aplica prea repede. Peste ani, poate, dar pana atunci trebuie sa pornesti de la munca de jos, si asta cu mult noroc.

| Xpressurself a răspuns:

Inainte sa mergi sa-ti cheltui toti bani pe care ii ai la loteria joburilor din regat unde probabil poti pierde totu la alba neagra si sa nu ai nici bani de avion sa te intorci acasa, gandeste-te bine sa faci un curs si sa inveti o meserie la AJOFM de exemplu, lucreaza in Romania sa-ti faci experienta si apoi decide-te sa pleci.