| Iyulia3712 a întrebat:

Pentru Facultatea de Drept din București contează ce medie ai la bac? Sau contează doar sa-l fi luat? Dau funda celui mai complet raspuns!

Răspuns Câştigător
| alessia5158 a răspuns:

In Bucuresti exista universitati de stat si private care au in componenta o facultate de drept. Din cate imi amintesc, la cele private admiterea 2014 a constat intr-un concurs de dosare adica, media generala de la bac a fost unicul criteriu de selectie a candidatilor(in ordinea descrescatoare a mediei si in limita locurilor scoase la concurs). La cea de stat, au fost doua criterii de selectie: media de la bac si un test de rationament logic.Pentru admiterea 2015, facultatile vor anunta, din timp, daca vor schimba sau nu aceste criterii. Vei afla daca vei urmari informatiile postate pe site-ul respectivei facultatii din componenta universitatii pentru care optezi.

2 răspunsuri:
| alessia5158 a răspuns:

Nu s-ar mai numi "concurs " daca promovarea bac-ului ar fi criteriul de admitere!

| Iyulia3712 explică (pentru alessia5158):

Stiu foarte bine ca trebuie data si o admitere. Dar in prima faza conteza media cu care ai luat bacul sau doar sa-l fi luat?

| alessia5158 a răspuns (pentru Iyulia3712):

In Bucuresti exista universitati de stat si private care au in componenta o facultate de drept. Din cate imi amintesc, la cele private admiterea 2014 a constat intr-un concurs de dosare adica, media generala de la bac a fost unicul criteriu de selectie a candidatilor(in ordinea descrescatoare a mediei si in limita locurilor scoase la concurs). La cea de stat, au fost doua criterii de selectie: media de la bac si un test de rationament logic.Pentru admiterea 2015, facultatile vor anunta, din timp, daca vor schimba sau nu aceste criterii. Vei afla daca vei urmari informatiile postate pe site-ul respectivei facultatii din componenta universitatii pentru care optezi.