| anonim_4396 a întrebat:

Pentru înscrierea la cursul de asistent medical îmi cere foaia matricola doar ca nu am asa ceva, am studiile efectuate în străinătate și am doar diploma de bac... Cum procedez?

2 răspunsuri:
| vmalex21 a răspuns:

Depinde ce scoala faci, postliceala sau facultate.In mod mormal si in straintate exista o fisa cu situatia scolara, cel mai bine e sa intrebi la scoala unde ai terminat in strainatate si daca nu reusesti asa sa expui situatia la scoala de asistenti medicali.

Bula
| Bula a răspuns:

Diploma de Bac, daca este recunoscuta in Romania, atunci trebuie sa-i faci o traducere legalizata, pe care s-o depui la secretariatul scolii.
Pentru a fi recunoscuta diploma de Bac, adreseaza-te Inspectoratului Scolar Judetean sau direct Ministerului Invatamantului.