| grab a întrebat:

Pentru liceeni:
Cati dintre voi, in clasele terminale, va doriti sa plecati din tara si de ce?
Parintii va sustin? Va ganditi sa va si intoarceti pentru a schimba ceva in bine?

Răspuns Câştigător
| mgtow a răspuns:

Eu sant trecut prin asa ceva am o facultate de buzunar si urmeaza sa plec in capitala Spaniei sa imi extind interesele pentru a gasi un loc de munca ca sofer pe camion/tir sau autobuz/duba.

21 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Toti ar trebui sa parasiti tara, altfel o sa ajungeti cu datorii si muritori de foame, prapaditi... pentru ca nu exista viitor in tigania aia de Romanie. Apreciez unele peisaje, mirosul ierni si ploile abundante dar restul ma dezamageste pacat.

| grab explică (pentru mgtow):

Ce liceu urmezi si ce meserie ti-ai ales macar idealist vorbind?
Mersi!

| grab explică (pentru mgtow):

Drumuri bune atunci! happy
Atentie la sifilis indeosebi!

| mgtow a răspuns (pentru grab):

laughing si tu cu sifilisul au astia bordele cu prostituate verificate periodic de medic. Mai bine ii cumpar ceva la nepotel decat sa pierd bani pentru nimic.

| BlakeLively a răspuns (pentru mgtow):

"Tigania" aceea de Romanie este tara noastra. Si nu ar trebui sa te dezamageasca nimic pentru ca la fel cum ei si-au batut joc de noi, noi ne-am batut joc de tara noastra. Nu-mi spune tu mie ca niciodata n-ai aruncat un gunoi pe jos, sau ai facut ceva mai putin placut pentru tara.

| mgtow a răspuns (pentru BlakeLively):

Tot ramane un pamant fara valoare daca nivelul de trai e slab... asta e.

| mgtow a răspuns (pentru grab):

Eu sant trecut prin asa ceva am o facultate de buzunar si urmeaza sa plec in capitala Spaniei sa imi extind interesele pentru a gasi un loc de munca ca sofer pe camion/tir sau autobuz/duba.

| DeeaMarry a răspuns:

Anul viitor o sa termin liceul, insa nu doresc sa urmez o facultate in strainatate. Majoritatea colegilor mei par fascinati de ideea studiilor in strainatate, insa pe mine nu ma atrage absolut deloc.
Nu stiu de ce majoritatea au impresia ca in strainatate stau cainii cu colacii in coada, cum se zice. Au impresia ca e chiar atat de usor sa traiesti intr-un loc unde nu cunosti pe nimeni, foarte departe de cei dragi? Cred oare ca e usor sa te intreti acolo bizuindu-te pe banii parintilor? Sau ca e usor sa lucrezi in timp ce urmezi o facultate?
Am mai vazut eu tineri plini de elan care s-au intors acasa inainte sa termine facultatea, iar acum taie frunze la caini.
E extrem de greu sa muncesti si aici in timp ce faci o facultate serioasa, daramite in strainatate.
Consider ca poti sa traiesti foarte bine si in Romania, dar trebuie sa stii sa te orientezi. Degeaba faci o facultate sa fie facuta. Trebuie sa fii printre cei mai buni, pentru ca altfel normal ca nu te ia nimeni in seama. Conteaza foarte mult si ce facultate faci si ce se cere pe piata muncii.
Un proaspat absolvent de IT(sau chiar student inca) priceput in ceea ce face nu o sa aiba prea multe motive sa se planga de situatia din Romania.
Plus ca daca doresti mai mult, poti intr-adevar sa iti cauti un job in strainatate. Pentru asta nu trebuie neaparat sa faci si facultatea acolo.

| AnonimaOk a răspuns:

Buna.
Eu deja am planificat totul, chiar daca sunt abia in clasa a XI-a. Ma gandesc foarte mult la viitor si situatia tarii noastre m-a pus in fata unui semnal de alarma pentru viata mea, cariera mea. In tara noastra, desi exista resurse si modalitati de investitie, acest fapt nu e niciodata realizat. Infrastructura este iarasi un subiect de discutie neplacut de partea Romaniei. In plus, avem prea multe "specimene", indivizi care nu au habar cum sa se poarte in societate in opinia mea. Intr-un fel, ar fi o usurare si o alinare sa plec.
Deja ma lupt pentru diplome de voluntariat, premii la cat mai multe concursuri si activitati extracurriculare pentru ca astea se cer afara pentru facultate. Din pacate nu am timp liber mai deloc - merg la liceu, fac voluntariat, activitati cu sau fara scoala + viata mea personala, prieteni, teme, familie... Uneori mi-as dori sa am mai mult timp pentru mine, insa stiu ca imi va fi mai bine cand voi incheia studiile daca acum ma zbat.
Ma gandesc sa dau la facultate in Franta pentru ca stiu foarte bine franceza - cunosc aceasta limba si pentru ca am mers de cateva ori cu parintii in vacante si, vrand - nevrand a trebuit sa comunic.
Nici cu engleza nu imi este greu, dar voi mai invata. Daca nu as reusi sa intru la facultatea din Franta ma gandesc si la o posibilitate in Anglia sau in Belgia. In Anglia este usor de intrat la facultatea vizata de mine, intrucat eu invat binisor in liceu si am medii care imi surad.
As vrea sa lucrez in cele din urma ca analist IT. Momentan imi mai iau job-uri cu jumatate de norma ca sa zic asa, doar vara ca sa mai fac niste bani si sa nu pierd vremea. Am fost reprezentant oriflame un an (as fi fost mai mult dar din pacate poti incepe daca ai 16 ani si a trebuit sa astept ceva, iar in prezent am renuntat), am mai impartit pliante... nu mare lucru oricum dar tot bani sunt si aia big grin.
As reveni in tara pentru ca incerc sa nu imi pierd speranta. Cu toate acestea, stirile negative si demersurile prost gandite ale reprezentantilor nostri ma dezamagesc... Speranta moare ultima, asta cred eu. Pana la urma aici m-am nascut, deci cu siguranta nu as uita de Romania.

| grab explică (pentru AnonimaOk):

Sa te intorci cand o sa ai in tara asta o casa fara rate si un refugiu undeva la aer curat pentru weekend. Bineinteles si un salariu gen 1500-2000 de euro aici. O sa fie nevoie de multi ca voi ca sa se stearga pacatele Revolutiei.
Gandesti corect in mare si asta cu speranta moare ultima e intr-adevar o alinare a-la-long.
Mult succes!

| AnonimaOk a răspuns (pentru grab):

Multumesc si mersi si de apreciere happy Dar tu? Tu ai un loc de munca deja sau esti in perioada studiilor? Tu cum ti-ai raspunde la intrebare? big grin

| grab explică (pentru AnonimaOk):

Am deja tot ce imi trebuie.
Daca maine vrea mai mult o sa am mai mult dar in schimbul a dublu stres. Deocamdata raportul efort/linistea casei e foarte convenabil.

Daca as fi licean m-as duce pentru studii si viziune de viata apoi m-as intoarce in conditiile de care iti ziceam. happy

| AnonimaOk a răspuns (pentru grab):

Foarte tare, placut mod de a gandi ^.^

| grab explică (pentru AnonimaOk):

Vrei o funda?

| AnonimaOk a răspuns (pentru grab):

Nu mersi rolling on the floor am destule si nu raspund pentru asta. Daca vrei, da-i primului raspuns. Fiind primul care s-a deranjat, merita tongue

| grab explică (pentru AnonimaOk):

Nu.Il dau viitorului sofer de C+D+E pentru sinceritate!
Ti l-as fi dat tie dar nu fac bine cu forta! happy
Inca o data: mult succes!

| AnonimaOk a răspuns (pentru grab):

Mersi laughing sper sa intru la facultatea la care vreau din prima, chiar vreau sa locuiesc in Franta pe perioada studiilor.

| marktheshark a răspuns:

Momentan vreau sa termin liceul si dupa liceu decid ce voi face si unde voi pleca.

| grab explică (pentru marktheshark):

Si deocamdata nu ai un preview?

| Edeline a răspuns:

(si pentru ca nici eu nu vreau sa iti fiu antipatica:*)Anul viitor dau bacul..si voiam dupa ce termin cu liceul sa dau la o facultate cu frecventa redusa si sa merg sa muncesc in strainatate.dar ramane de vazut..mai este timp pana atunci

| RobyRibery2001 a răspuns (pentru Edeline):

Sa muncesti. in genunchi. cu gura plina? happy

| Edeline a răspuns (pentru RobyRibery2001):

Ce vrei sa spui cu asta?