| FaraNume1245 a întrebat:

Pentru o slujbă ca programator / pen tester ai nevoie de facultate? Mă gândeam să mă duc la UBB în Cluj pe informatică după ce termin liceul și să fac cursul OSCP de la Offensive Security și sunt nelămurit. Are rost să fac facultatea sau mai bine învăț programare și pen testing singur și apoi dau pentru OSCP?

2 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna,

Desigur ca e necesar sa ai si o facultate pentru a te angaja. Adica acele cursuri ajuta si ele, dar doar intr-o anumita masura. O facultate atesta faptul ca "ai cunostinte generale - esentiale". Si niciunui manager nu cred ca i-ar conveni ca un angajat sa aiba studiile incomplete.

Cat despre viata de programator, sau "job-ul" de programator, trebuie sa reduci aria putin laughing
Trebuie sa iei in considerare ca nu vei programa in 25 de limbaje, ci ca te vei axa doar pe UNUL singur, unde vei si excela - in timp.
De asemenea, nu sunt foarte multe companii care sa recunosca o certificare OSCP in Romania. Decat daca ai fi self-employed, ceea ce ar fi mult mai "sigur".
Iti recomand sa incepi cu certificari recunoscute in toata lumea, spre exemplu CPA/CISCO sau ceva de la Microsoft. Ai foarte multe lucruri utile pe linkacademy, si te asigur ca daca vei avea o facultate (indiferent cat de nerecunoscuta ar fi in lume) si aceste cursuri recunoscute, TE ASIGUR ca o sa gasesti un job imediat... ba chiar mai mult se vor bate managerii pentru tine, cine stie laughing

Sa ai o zi placuta!
Funda?; x

suntserios
| suntserios a răspuns:

Da, ai nevoie de facultate. Facultate îți dă niște direcții și îți pune niște baze pe care niciun curs nu ți le poate da