| Bogdi2501 a întrebat:

Poate sa imi explice cineva ce fel de jandarmi exista ce fac acestia si gradele, m-am gandit recent de acest domeniu si nu prea stiu asa de multe despre el, multumesc anticipat.

2 răspunsuri:
| MistarGoGu a răspuns:

Ordine publica, evenimente *( concerte - meciuri ) cei care risca cel mai mult sa ia un cuțit în spate sau o sticla în cap de la un interlop turbulent pana apuca mascatii sa-l calmeze!

| eliancodrut a răspuns:

Aici gasesti gradele
ttps://ro.wikipedia.org/wiki/%C3%8Ensemnele_gradelor_militare_%C8%99i_poli%C8%9Biene%C8%99ti_%C3%AEn_Rom%C3%A2nia
Jandarmeria, ca si armata are trupe luptatoare si trupe auxiliare (de deservire).
Incepand de la gradul de sergentin sus sunt cadre militare cu diferite functii.
soldatii, fruntasii si caporalii, de regula, sunt partea activa. Acestia participa la diferite misiuni sub comanda cadrelor militare.
Cadrele militare care fac parte din partea luptatoare sunt comandanti si conduc. Cadrele militare cu grade de ofiteri superiori fac parte din personalul de conceptie.