| RandomJ a întrebat:

Poate un adult diagnosticat cu autism să lucreze ca medic, în cazul în care se observă că are un comportament adecvat și are voința? Doresc răspunsuri serioase

5 răspunsuri:
| AvalohAlyn a răspuns:

Te uiți la Doctorul minune de pe Kanal D? E povestea unui medic cu autism.

| RoCkKiD a răspuns:

Autismul nu e o boală standard care se manifestă la fel in toate cazurile. In functie de cum se manifesta cazul respectiv e posibil sa ajungă orice.

| Eireann a răspuns:

E greu de spus fiindca exista multe diferente intre persoane diagnosticate cu autism. Relationarea cu pacientii este extrem de importanta in multe ramuri ale medicinei deci pentru o persoana cu autism care are dificultati la acest nivel e posibil sa fie foarte neplacut sa fie pus in situatii sociale constant. O alta problema insa o reprezinta cat de greu este pentru familii chiar de nivel mediu sa acceseze terapii sau tehnici specifice pentru a incuraja dezvoltarea unui copil cu autism - aici vorbesc in special de Romania dar din pacate situatia e similara in cea mai mare parte a lumii.
Exista specialitati medicale care necesita alte calitati - de exemplu medic de laboratory, chirurg, anestezist.

| FreddieM a răspuns:

Pai,, The good Doctor'' a reușit, tu de ce crezi ca nu?
Cheers

| TheStrategist a răspuns:

Dacă are voință, da