| CVM99 a întrebat:

Poate un rezervist militar voluntar sa fie membru de partid politic după săvârșirea perioadei de instrucție? Își pierde privilegiile financiare?

Răspuns Câştigător
| mODIN a răspuns:

LEGE nr. 80 din 11 iulie 1995

Articolul 31: Ofițerii, maiștrii militari și subofițerii în rezervă, pe timpul cât sunt concentrați sau mobilizați în unități militare, pot rămâne membri ai partidelor, formațiunilor sau organizațiilor politice, precum și ai sindicatelor din care fac parte, dar le este interzisă desfășurarea oricăror activități cu caracter politic sau sindical, în unități militare.

1 răspuns:
| johnnny123 a răspuns:

Ciucă este general în rezervă și președinte de partid și uite că nu și-a pierdut niciun privilegiu. Ba din contră.

Tu de ce nu ai putea să fii rezervist militar voluntar și membru de partid?