| Justlikeme11 a întrebat:

Posibil sa fie cineva din aceasta comunitate in cadrul armatei?
Vreau sa ma angajez ca soldat voluntar, dar mai intai de asta vreau sa fiu foarte informat. M-am mai interesat prin stanga, dreapa, si am inteles ca o duc destul de bine soldatii ( in jur de 1500 ron salariu, hrana asigurata, chirie + faza cu varsta la care iesi la pensie si dimensiunea ei ). Dar cum este sa fii soldat? Cum este programul? Este gen job normal 8-10 ore, dupa care te poti duce acasa? Cum te "freaca" ceilalti gradati? Cum avansezi in grad? Nivelul studiilor pe care trebuie sa le detii... etc.

Răspuns Câştigător
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Deocamdata soldatii-gradatii nu ies la pensie. Este vorba sa se bage o lege cu pensionarea. Pana acum nu s-a facut nimic. Te tin pana la 45 ani si apoi valea. Programul este de 8 ore zilnic, ture de 24 cu 72 la altii si 24 de ore cand esti de serviciu. Depinde. Salariul este cam asa, masa o platesti dar este o suma modica, cazare (daca au camin si daca au locuri). Daca n-au camin poti sa stai in gazda la cineva, faci contract legal (lumea nu se prea inghesuie la contracte) si-ti deconteaza. Nu te freaca nimeni. Gradatii sunt colegii tai. Eventual cadrele militare (ofiterii, subofiterii si maistri militari). Studii: liceul si avansarea se face dupa nivelul de pregatire sau daca ai pile.
Pentru angajare citeste aici: http://www.mapn.ro/recrutare/sgv1.php

1 răspuns:
| KodrutZ a răspuns:

Nu crede toate povestile pe care le auzi. Am prieteni in armata si cunostinte care lucreaza/au lucrat in armata. Daca nu prinzi iesiri prin afara din care sa ai norocul sa te intorci si intreg, e un job solicitant si platit slab. Pensii mari au gradatii, nu amarastenii. Programul depinde de la caz la caz, stiu omuleti care aveau ture de paza de cite 72 de ore...