| Noname628 a întrebat:

Pot deveni lunetist militar cu nota 7 la purtare?

6 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Depinde. Trebuie sa ai nota 9 la purtare in clasele a IX-a si a X-a pentru SGP si media generala 9 in liceu pentru scoli si academie.

| Noname628 explică (pentru Salontanul):

Și se poate marii nota la purtare?

| Salontanul a răspuns (pentru Noname628):

Nu! Doar daca nu este scris in catlog. Unii profesori mai anunta scaderea notei la purtare dar noateaza intr-un caiet. Daca-i scazuta in catalog a fost luata hotararea in Consiliul Profesoral, se face un Proces-Verbal si este scris acolo si... adio.

| Violleta2022 a răspuns:

Nici macar nu vei putea sa intri la un liceu militar cu 7 la purtare.
Armata inseamna disciplina prin excelenta, iar tu se pare ca nu cunsoti notiunea asta, odata ce ai 7.

| Noname628 explică (pentru Violleta2022):

Pai nota asta chiar nu ma definește, dintr-o joaca am luat-o, am spart ceva sticla, dar nu că l-am spart, doar o porțiune de pe margine, și de asta mi-a scăzut nota la purtare până la 7

| Violleta2022 a răspuns (pentru Noname628):

Nu are importanta daca te defineste sau nu, fiindca ai platit pentru ce ai facut tu, nu altcineva, iar criteriul de selectie pentru o scoala militara, spune clar ca nu sunt eligibili cei cu note scazute la purtare.
Din pacate, acum suferi consecintele faptelor tale.