| sopranaCadaverica a întrebat:

Pot deveni traducator autorizat daca nu am absolvit o facultate, dar cunosc limbile romana si franceza la perfectie?
Ce trebuie sa fac?
Stiu ca prin 2009-2010 nici nu se punea problema despre asa ceva, dar am auzit ca ulterior legislatia s-a schimbat.
Rog sa raspunda doar persoanele informate CORECT in acest sens. Multumesc!

2 răspunsuri:
| Bondarel99 a răspuns:

Dai examen la Ministerul Culturii unde trebuie sa traduci in și din limba respectiva și trebuie sa iei peste 7. Găsești toate informațiile despre cum poți sa te înscrii la o simpla Căutare pe google. Examenul se da de 2 ori pe an.

Mai nou trebuie sa dai acel examen chiar dacă ai făcut facultatea de limbi străine, nu se mai acorda certificat de traducător autorizat la absolvirea facultății.