| SoMeBoDy123 a întrebat:

Pot posta pe Instagram sau pe Facebook o poza cu mine in uniforma de politie/jandarmerie daca nu sunt in sistem? Pot blura emblema?

5 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Este ilegal sa porti uniforme ale Politiei, cadrelor militare sau jandarmeriei.

"Portul uniformei este reglementat prin Legea 218 pe 2003. Uniforma este purtata de cadrele active si, in mod exceptional, cu aprobarea ministrului, se poate purta si de cadrele in rezerva. In rest, de nimeni altcineva".

suntserios
| suntserios a răspuns:

Nu poți, este ilegal

Capitolul IV
INFRACŢIUNI CONTRA DEMNITĂŢII
Art. 241

Portul nelegal de decoraţii sau semne distinctive

Purtarea, fără drept, de decoraţii, de uniforme sau de semne distinctive ale unui organ de stat, se pedepseşte cu închisoare de la o lună la 3 luni sau cu amendă.

Purtarea, fără drept, de uniforme, grade sau insigne militare, se pedepseşte cu închisoare de la 3 luni la 2 ani sau cu amendă.

Detalii: https://legeaz.net/cod-penal-actualizat-2011/art-241-cpen

| gabicoo a răspuns:

Doar dacă ești interlop. Să moară dușmanii tăi.

| Mariaflorea1234 a răspuns:

E doar o poza într-un costum, nu are nimic :-)) nu e ca și cum dacă ai face o poza ai fi arestat pentru asta

| Ciprian09 a răspuns (pentru Mariaflorea1234):

Nu zău? citește un cod penal și vezi ce scriu băieții aia în legătură cu asta!