| benedek23 a întrebat:

Pot sa ajung politist cu 8 clase sau doar cu 12 clase?
Si daca doar cu 12 clase DE CE?

"nu accept raspunsul: Pentru ca asta e legea! Vreau o explicatie.

Multumesc.

3 răspunsuri:
Răspuns utilizator avertizat
| helpforyou a răspuns:

La politie poti cu 12 clasa si doar portar.

| Alex9999999999999999999 a răspuns:

Cu 12 clase nu te angajeaza nimeni...d'apai la politie gandeste-te ca politia e oglinda tarii sau ar trebui,politia, armata, medicina, pompierii, trebuie sa fii cat de cat inteligent. Daca tu ai 8 clase fara suparare dar esti considerat prost.Deci da de asta iti trebuie 12 clase si nu doar 12 clase iti trebuie bacu. DACA n-ai bac nu te angajeaza nicaieri deci asta e explicatia ca sa fi angajat oriunde trebuie bac apoi ca sa fii politist ai 2 variante ori te duci la campina unde e mai usor si te faci agent ca sa ajungi acolo ai nevoie de bac si sa iei probele psihologice, sportive, si sa iei testele la romana si limba straina engleza /franceza ce alegi tu sau daca vrei sa fi de la subofiteri in sus trebuie sa mergi la academia, academia e facultate acolo sunt inscrise si alte tipuri nu doar oameni care devin politist in trafic, daca termini acolo te poti face procuror magistrat si alte de astea PRINTRE SINGURELE chestii naspa in politie e ca nu poti sa iti iei salariu ala si sa-l investesti in ceva sa-ti faci tu afacerea ta ca se numeste conflict de interese.Alta chestie naspa in statu roman nu conteaza cat de priceput esti tu la ceva pentru ca avansarea in grad se face pe vechime nu pe creier.