| piticapunct123 a întrebat:

Pot sa fac facultatea de medicina si facultatea de drept in aceelasi timp?
Stiu ca ambele sunt foarte grele, dar inca nu m-am decis ce sa aleg, sunt doua facultati total diferite, dar eu le vreau pe ambele.
Daca a mai facut cineva facultatea de medicina si cea de drept in aceelasi timp, as vrea sa stiu cum s-a descurcat, sau macar cine a facut una dintre ele sa imi spuna cat de multa practica se facea in ea si cata teorie. Asa ca astept raspunsurile si sfaturile voastre!
Multumesc anticipat!

Răspuns Câştigător
| T0T a răspuns:

Nu le-am făcut dar pot să îți spun că trebuie să ai o memorie excepțională și o forță de lucru incredibilă ca să poți să te descurci să le faci pe ambele în același timp. Desigur ți se pare că e mai bine așa, dar s-ar putea să te trezești că nu poți realiza acest lucru dar acum depinde de nivelul tău și dacă te vezi la un nivel foarte ridicat, e posibil. Dacă nu, sfatul meu ar fi să faci una după alta dar ar fi cam inutil căci facultățile nu prea se pupă una cu alta.

Din ambiţie, pasiune pentru un anumit domeniu sau prea mult drag de carte, unii tineri aleg ca, după absolvirea unei facultăţi(sau în același timp cu aceasta, ca în cazul tău) să mai urmeze una într-un domeniu diferit sau complementar. Specialiştii în resurse umane avertizează că un astfel de gest este cu două tăişuri: pe de o parte, angajatorii le pot aprecia tenacitatea, pe de altă parte, îi pot acuza de lipsa spiritului practic. Nu este nevoie de două facultăţi pentru a demonstra angajatorului că eşti un candidat preţios, studiile de licenţă, urmate de un master, alături de experienţa de lucru fiind suficiente pentru o carieră de succes. O a doua facultate se impune însă în cazul celor care au pasiune pentru un anumit domeniu.

Deci în cazul tău consider că mai mult e ceva legat de ambiție. Oricum în cele din urmă nu vei putea profesa( în condiții normale) în două profesii atât de diferite deci la un momentdat va trebui să faci o alegere și decât să te chinui acum mai mult, consider că ar trebui să faci acum această alegere. Iei și cele mai mici detalii de ce îți pot oferi aceste 2 facultăți și prin comparații judeci în cadrul cărui domeniu te-ai vedea mai bine.

3 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

In timpul facultatii de medicina sa zici mersi daca mai ai timp sa mananci... de o alta facultate nici nu e cazul

| Dugalle a răspuns:

Da, ai putea sa le faci pe ambele deodata daca crezi ca te tine popircarita.

Pe langa ca nu vei iesi din casa deloc decat sa duci gunoiul, sa cumperi o paine, nu o sa faci nimic decat sa inveti, mda.

| raluk27 a răspuns:

In primul rand, de ce ai face doua facultati care nu au absolut nicio legatura una cu cealalta? In al doilea rand, daca vrei sa le faci la zi, la invatamant cu frecventa, nu ai timpul fizic pentru asa ceva. La medicina, ai laboratoare, trebuie sa stai in spital sa faci practica. La drept, la fel, sunt seminarii, unde conteaza prezenta. Apoi, exista sansele foarte mari ca in sesiune sa se suprapuna examenele si sa nu ai timp sa le dai la ambele facultati. Ramai cu restante degeaba. In al treilea rand, si dreptul si medicina sunt facultati unde volumul de invatat e foarte mare. Sunt mii de pagini de invatat. In al patrulea rand, nu stiu de unde moda asta de a face doua facultati. Nu mai bine faci una si buna, de care sa te tii, si de care sa te ocupi cu adevarat? In felul asta, inevitabil, la un moment dat va trebui sa renunti la una.