| Magistratul a întrebat:

Poți avea parul mare, ca si baiat, in armata?

7 răspunsuri:
Răspuns utilizator avertizat
| Alexandrionelu a răspuns:

Teoretic poți avea parul mare în armata, dar atunci nu prea vei mai fi băiat...

| Madutzza98 a răspuns:

Eu zic ca nu

| darrio2007 a răspuns:

Da, prins in codițe.
Daca ar fi asa nu s-ar mai numi armata.

| Lion56 a răspuns:

Din fericire nu.

| Bizon95 a răspuns:

NU
nu am auzit niciodata in nici o armata... moderna
la fete se permite (pentru ca nu au incotro) DAR sunt obligate sa si-l tina prins cat timp sunt in zona militara (adica in unitatea militara, in misiune, in uniforma, etc... cand esti acasa in permisie poti sa stai in bikini cu parul valvoi, EVIDENT)

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

In armata este un Regulament de ordine interioara (ROI). Art. 97 spune asa:
(1) Frizura militarilor bărbați trebuie să fie decentă, cu părul tăiat scurt în regiunea cefei și a tâmplelor, iar perciunii să nu depășească mijlocul pavilionului urechilor.

(2) Bărbieritul feței se face ori de câte ori este nevoie, pentru ca obrazul să fie proaspăt ras; purtarea mustății este facultativă; mustața trebuie tunsă scurt, astfel încât să nu depășească colțurile gurii.

(21) Pentru îndeplinirea unor misiuni, cu aprobarea comandantului/șefului, militarii bărbați pot purta barbă.