| eu1893 a întrebat:

Poti incepe facultatea (nivel licenta) in Finlanda, Norvegia, Danemarca sau Suedia fara sa cunosti limbile nationale a niciunui stat mentionat? Si da... engleza stiu

1 răspuns:
| TheAce a răspuns:

Desigur. Mai ales in Norvegia si Danemarca exista facultati cu predare in limba engleza ( sectii speciale pentru straini, cu profesori din afara Nordului). Ai nevoie de examenul Cambridge ( minim 80 de pct deci trebuie sa il iei cu A), un CV, un resume, o scrisoare de intentie ( letter of intention) evident pe limba engleza, o medie buna in cei 4 ani de liceu si de asemenea o medie buna de bacalaureat ( acestea 2 din urma conteaa cam in proportie de 20-25% la o facultate buna din Nord) si dupa caz, un eseu motivational, tot pe engleza in care sa scrii in aprox 500 de cuvinte de ce ai merita sa intri la una din facultatile astea. Cam astea ar fi criteriile. Invatamantul nordic e gratis ( factor motivational pentru studentii romani) iar salariile sunt mari ( pentru job-urile pe care ti le iei pe timpul facultatii). Singurul inconvenient ramane nivelul ridicat de trai de acolo ( fara 1000E pe luna nu prea poti sa traiesti, cu cheltuielile aferente bineinteles)