| anonim_4396 a întrebat:

Poti livra la glovo de la 16-17 ani? Trebuie sa le platesc ceva taxe sau altceva? Ms fain

3 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

Semnezi un contract cu firma și se ocupă ei de tot (inclusiv de reținerea la sursă a impoozitului)

| haileewatson a răspuns:

Pentru a deveni curier Glovo este necesar să ai vârsta minimă legală, adică 18 ani împliniți.
Dupa care ai 3 modalitati de a livra la Glovo: fie te angajezi la unul dintre partenerii Glovo, fie iti faci PFA, fie iti faci SRL.

Probabil SRL-ul este metoda cea mai complexă și care impune un proces mai amplu de administrare, contabilitate și taxare. De obicei, curierii fie nu sunt angajați și lucrează ca persoană fizică, fie dețin un PFA.

În ambele cazuri, curierul trebuie să declare în fiecare an veniturile și să plătească taxele aferente. Impozitul pe profit este 10%, CAS și CASS reprezintă alți 35%.

| goguPatent a răspuns:

Nu poti ca ma indoiesc ca se complica cu minori glovo