| Nr1One a întrebat:

Poti supravetui cu salarariul minim singur?

12 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Suprvietuiesc aproape 1 milion de romani cu salariu minim, asta inseamna ca probabil vei putea si tu

| sierra1 a răspuns:

Fără chirie, tutun, alcool, mașină, copii și nevastă DA!

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Unii supraviețuiesc cu el cu o familie și copii. Dacă poți supraviețui tu, depinde ce faci cu el.

| gabicoo a răspuns:

Dacă Șică Mandolină a supraviețuit el și familia lui cu un venit de 3.000 lei/lună? Da se poate! Uite el a ajuns prim ministru!laughing

| Apokales a răspuns:

Bine zis, sa supravietuiesti, dar nu s-o duci bine, sa progresezi, sa investesti in tine etc. Poti sa supravietuiesti ca sa te duci urmatoarea luna la munca, atat.

| ancaval a răspuns:

1.200 lei?
Păi dacă ești singur, și facturile ar trebui să fie mai mici.
Mâncare poți să gătești, să ai pe 2-3 zile.

Deci, aș crede că te-ai descurca.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Fara tigari, alcool, cluburi, abonamente la telefoane de rahat etc. supravietuiesti chiar si cu masina, copii si nevasta.

| mgtow a răspuns (pentru anonim_4396):

Mergeam la femei de 3 ori pe luna si mancam la restaurant dupa masa la un venit de 1600 net. Dar nu aveam masina si transportul cu bus gratuit fiindca eram sofer la transport in comun acum 6 ani cam asa

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Se poate. Romania este o tara saraca in care extrem de multi traiesc cu salariul minim. Au si copii. Atat doar sa nu fumezi si sa bei ca te rupe la buzunar dar mai ales la sanatate.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Depinde de persoane dar des cei carora nu le ajunge 1350 lei (cam atat e minimul acum) Nu se vor desscurca nici cu 3000 de lei.
In opinia mea se poate descurca absolut linistit cu salariul minim, sa ai si masina si facturi si pe haine Daca stii sa umblii cu banii. Multi/Majoritatea cum vad verzisori ii cheltuie ca prin magie dupa care se plang ca nu mai au bani.
Personal stiu dinainte toate facturiile : 150 lei pe o luna de vara. Mancarea e mai greu de socotit ca nu cumperi doar pentru o zi., insa poti calcula adunand tot ce consumi cam 15lei/ zi ajunge pentru o persoana. Pe luna 450 hai sa zicem 500lei /mancare Insa am zis in mare si se poate economisi mult de aici. Si sunt numai la jumatea salariului minim ce acopera nevoile de baza. Cu restul haine, diverse maruntisuri, sau bani de benzina Ba chiar mai poti si economisi.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Depinde in ce scopuri ii folosesti,sa ii folosesti in scopul tau,necesitățile tale!
Unii cu familii au un salariu mic,si supraviețuiesc.
Dacă stai la chirie(chiria)+ facturi+ tigari(daca fumezi, dar nu e indicat)+iubita(sa ii mai dai cadouri, stiu eu...)+daca ai si masina(poate se strica ceva, piese, trebuie sa o repari si sa o întreții)

| Andrei200202 a răspuns:

Dacă spui supraviețui da, dacă viețui nu, sau depinde dacă îți place doar să dormi, să mănânci și uitat la seriale, fără excursii etc