| JustMeBahar a întrebat:

Psiholog, jurnalist sau designer? Care este cea mai plătită?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

N-ai de unde sa stii care este cea mai platita dintre acestea. Nu exista salariu fix pentru asa ceva - e logic. Poti fi psiholog si sa nu te cunoasca destula lume si sa ai putini pacienti sau chiar sa nu-ti mearga deloc (asta in caz ca ai cabinet particular). Cat despre meseria de jurnalist - la fel. Daca lucrezi la o redactie sau un post de televiziune mai anonim... slabe sanse sa ai un salariu mult visat. Si cu designer-ul sta treaba la fel. Daca esti prost si nu te cunoaste lumea nu o sa ai cine stie ce salariu. In plus, iti trebuie multa reclama ca sa ajungi cunoscut. Consider ca meseriile astea iti dezvolta statutul in timp, asta din punct de vedere financiar. Cu cat ai mai multa experienta, cu atat salariu se mareste

1 răspuns:
| IoanaNrmh a răspuns:

Ti-as recomanda psihologia pentru ca, contrar credintei populare, iti poate aduce un trai bun, daca stii in ce subdomeniu sa te specializezi.Adica,dupa facultate mai faci si un master in psihologia muncii si transporturilor sau in Managementul resurselor umane si astfel ai sanse bunicele sa gasesti un job ok.Despre design nu stiu prea multe.dar daca e vorba sa o iei de la 0 in acest domeniu cerd ca e extrem de greu..trebuie sa te afirmi inca din facultate si sa ai norocul sa dai de cineva in domeniu care sa te sprijine. Jurnalismul e de asemenea o alegere realista dar, cel putin la inceput cand abia iesi din facultate, cred ca vei castiga un salariu fix si scazut iar conditiile de lucru nu sunt foarte bune.Un singur sfat iti mai dau:gandeste-te bine la ce iti place si ce nu si si care ar fi lucrul pe care ai putea sa il faci cam 8 ore pe zi, in fiecare zi, fara sa te plictisesti.