| Patricia0810 a întrebat:

Puteti sa imi spuneti o meserie in care se castiga bine. Orice in afara de medic sau judecator. Acord funda

8 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Programator

| RobertMoon a răspuns:

Specialist marketing, analist, brooker, muncitor in industria extractiva in Romania, iar in strainatate muncitor pe santier castigi 90 lire pe zi.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna
Daca te pot ajuta in felul asta o sa iti dau un link cu mai multe facultati care sper sa te ajute sa iti dea idei, ca sa alegi o facultate dupa preferinta si bineinteles o meserie serioasa :
https://www.youtube.com/......tps?/watch
ele merg pe rand deci sunt in Playlist
O zi buna.

| RaulGeorge798 a răspuns:

Salut,pai dupa cum ma gandesc eu as spune ca nu vrei sa te rupi in munca dar sa ai si bani multi. Uite o idee, daca iti place cumva turism si alimentatie, baga-te la OSPATAR sau BUCATAR.Sa iti spun si de ce, nu ridici, nu faci efort fizic sa te rupa si ai un salar de milioane la bucatar. Ospatarul la fel doar ca trebuie sa iti fuga mintea la acesta.Vara la racoare, iarna la caldura. Termini o scoala profesionala sau un liceu, eu as zice profesionala.Multa bafta. happy

| raulinho0805 a răspuns:

Nu te arunca doar dupa principiul unde se castiga celmai bine ci si ce ti ar placea tie sa faci de exemplu stiu ca Statul Suedez ii pune de mici sa si aleaga ce inclinare vocationala sau profesionala i s ar potrivi s faca insul respectiv si in functie de ce i s ar potrivi mai bine pe linia aceea va merge toata viata nu cala noi e un talmes balmes te trezesti la o varsta ca nu sti in ce directie sa apuci.Eu mi am gasit sa zic meseria perfecta cu cresterea albinelor si de 2 ani am inceput imiplace ce fac sunt la un nivel si vreau sa cresc si cu timpul o sa am si rezultate imbin utilul cu plcutul am satisfactie si banii vin pe urma asa ca problema la tine e mai degraba alegerea unei meserii decat clasificrea meseriilor in functie de cat e de banoasa ai grija mare ce alegi. Bafta!

| ItsJustAName a răspuns:

Personal consider că dacă ești bun în ceea ce faci, vei câștiga bine indiferent de domeniu. În România marea greșeală e că sistemul educațional ne învață "să fim buni la toate"... lucru care personal consider că ne strică. Alege-ți acel domeniu în care să-ți facă plăcere să lucrezi, și dacă încă nu știi experimentează. Personal am testat o mulțime de profesii, până să-mi dau seama ce vreau. Și nu e greu. Există intershipuri, voluntariat etc. Dacă există implicare, totul e perfect.

| Patricia0810 explică:

Sa stii Giolan, ca vreau sa nu esc mult.

| Patricia0810 explică:

Ai dreptpate. Mie imi olace medicina veterinare. Dar vreau sa sunt negotarata