| andrei733 a întrebat:

S-a ars tigaia,nu mai am fairy.,si e neagra,iar daca dau cu buretele de sarma se zgarie ca e de teflon, Cum o curat x_X

Răspuns Câştigător
| alessia5158 a răspuns:

O fierbi cu detergentul de rufe(are niste substante denumite "surfactanti" care rup murdaria de pe suport) si o mai raclezi cu o lingura de lemn (sa se desprinda murdaria arsa). Este o solutie de compromis, daca nu ai la indemana altceva! Exteriorul(care nu are stratul de teflon) il curat cu "Cif"- crema prin frecarea cu partea cu asperitati a buretelui de vase.

7 răspunsuri:
| alessia5158 a răspuns:

Nu o freci cu chestii abrazive(nisip, sarma) ---distrugi stratul de teflon.Fierbi apa in ea cu foarte putin detergent de rufe --- in timp ce fierbe apa, raclezi suprafata interioara cu o lingura sau paleta din lemn.Repeti operatia, schimband apa pana ce stratul gros de arsura este indepartat. Ceea ce mai ramane, indepartezi cu un burete din plastic si detergent(de care ai!).

| andrei733 explică (pentru alessia5158):

E murdara pe afara, in exterior

| alessia5158 a răspuns (pentru andrei733):

O fierbi cu detergentul de rufe(are niste substante denumite "surfactanti" care rup murdaria de pe suport) si o mai raclezi cu o lingura de lemn (sa se desprinda murdaria arsa). Este o solutie de compromis, daca nu ai la indemana altceva! Exteriorul(care nu are stratul de teflon) il curat cu "Cif"- crema prin frecarea cu partea cu asperitati a buretelui de vase.

Răspuns utilizator avertizat
| michelia a răspuns:

Cu CIF m-am scos de fiecare data.

| Hitback a răspuns:

Cumpara fairy ca doar nu dai cu buretele de sarma laughing

| LadyDy01 a răspuns:

Incearca cu un alt tip de detergent care il gasesti prin casa!(poate chiar sapun lichid)

| claudia123123 a răspuns:

Du-te si cumpara Fairy big grin