| anonim_4396 a întrebat:

Sa ajung jandarm in penitenciare pot face o școală postliceala sau ceva? Sau mai bine zis care sunt etapele care constau în a ajunge jandarm in penitenciare.

8 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

In ambele cazuri, dupa terminarea liceului cu diploma de bacalaureat, trebuie sa urmezi scoala de agenti de penitenciare, respectiv scoala de jandarmi.
P.S.Nu exista "jandarmi de penitenciare".

| CodrutElian1990 a răspuns:

In penitenciare nu sunt jandarmi. Cei care insotesc pe unii arestati sunt detasati de la unitatile de jandarmi.
In penitenciare sunt politisti de penitenciar, echivalentul celor din politia romana. Pentru a ajunge politist de penitenciar tebuie sa absolvi Şcoala Naţională de Pregătire a Agenţilor de Penitenciare sau Academia de politie.

| Superman237737373 a răspuns (pentru CodrutElian1990):

Dar dacă vreau sa ajung jandarm? Nu la penitenciare am inteles. ce scoala trebuie sa fac?

| CodrutElian1990 a răspuns (pentru Superman237737373):

Depinde la ce nivel. Pentru a fi admis in jandarmerie trebuie sa urmezi un institut de invatamant militar sau de pregatire militara in centrele specializate.

| Superman237737373 a răspuns (pentru CodrutElian1990):

Am auzit eu ceva, cum ca ar trebui sa fac facultatea de drept. ăhă

| CodrutElian1990 a răspuns (pentru Superman237737373):

Nu trebuie. De altfel n-ai cum sa faci facultatea, deoarece poti intra la Academi de politie imediat dupa ce termini liceul. Cu facultatea de drept este alrceva: in timpul academiei sunt cursuri de drept care se echivaleaza cu facultatea de drept.

| Superman237737373 a răspuns (pentru CodrutElian1990):

Multumesc mult, apropo tu lucrezi in politie?

| CodrutElian1990 a răspuns (pentru Superman237737373):

Nu.