| WayhaughtK a întrebat:

Sa ma fac politist si sa raman in Romania sau sa studiez altceva gen psihologie si sa plec in Canada?
Sa-mi fac o idee

5 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

Mai bine te duci in afara daca ai ocazia, parerea mea.

| doctorandus a răspuns:

Daca te faci politist: poate te injunghie un bandit.

Daca te faci psiholog: poate te injunghie un client.

Nu ma cheama Nostradamus sa-ti prezic viitorul (si la Politie au nevoie de intelectuali).

| Dalmore a răspuns:

Psihologia e grea, daca esti intr-adevar pasionat, fa-o. Eu in locul tau as pleca. Si as face studiile in alta parte, pentru ca in Romania sunt facute intr-un mod foarte superficial.

| Doja a răspuns:

Sau ai putea sa fii un membru productiv al societatii si sa faci ceva care foloseste oamenilor.

Sa fii politist inseamna sa dai cu "sa traiti" o viata intreaga in timp ce traiesti pe spatele tarii.

Sa fii psiholog inseamna (in majoritatea cazurilor) sa treci prin niste scoli care te invata bazaconii subiective. Foarte rar vei da la noi de oameni cu adevarat pregatiti care te vor invata lucruri serioase. Daca totusi ai noroc vei putea sa ajuti oameni. Dar in majoritatea cazurilor ajungi somer cu diploma care prosteste pe altii sau activist.

| Andrei899 a răspuns:

E o idee buna sa fii politist in Romania deoarece au multe avantaje si posibilitati de promovare.