| anonim_4396 a întrebat:

Sa merg pe medicina,sa ma fac doctor sau developer (web, cred) oricum asta o sa fac in vacanta asta ca nu am ce face.
Astept pareri+argumente >=Funda

20 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Eu iti propun urmatorul:
1. Mergi o zi la un spital de urgenta (UPU) si urmareste ce se intampla acolo. Inca o zi sa petreci la un spital ales la intamplare si eventual si la medicul tau de familie.
2. Mergi o zi la o firma care se ocupa de creare /intretinere de site-uri si urmareste atent ce se intampla si acolo.
In cursul vizitei sa nu incurci pe nimeni, stai deoparte si priveste /asculta.
Stai de vorba cu personalul de acolo doar cand au un pic de ragaz si pune-le intrebari: ce le place si ce nu, si "de ce? ".

Dupa ce vei vedea "pe viu" ce te poate astepta, vei putea lua o decizie de unul singur.

In toate cazurile va trebui sa ceri permisiunea conducerii si probabil ti se va desemna un insotitor.

| anonim_4396 explică (pentru Bula):

Sigur,vezi sa nu.Frumos raspuns, pana il aplici in Romania, mdea.

| Bula a răspuns (pentru anonim_4396):

Ai incercat? Incearca!
Fii tu primul!
Adica primul de la voi din clasa (la noi multi elevi au incercat si au reusit, evident daca au avut si atitudine pozitiva.

| CuriousStuff a răspuns:

Ce-ti place mai mult. Sunt meserii la poluri total opuse si ani nevoie de cu totul alte "skill-uri" pentru fiecare dintre ele.
Medicina nu e pentru toata lumea, daca multa lume ar putea lucra ca web developer, adica daca ai cunostintele necesare oricine poate sa stea pe scaun si sa scrie coduri, ca sa fii medic trebuie sa ai empatie multa fata de oameni, sa nu lesini cand vezi sange, sa poti da vesti bune dar si rele atunci cand trebuie, daca crezi ca poti sa faci asta si cu toate ca tu vrei sa faci bine sa iti iei si injuraturi de la pacienti din cand in cand si (aproape) bataie (cel putin in Romania), atunci da la medicina, daca ce am scris mai sus nu pare prea apetisant pentru tine, atunci fereste-te de medicina. Meseria e frumoasa, e nobila, si destul de banoasa. Sa salveti vietile unor oameni nu se compara cu absolut nimic. Dar cum am zis, nu e pentru toata lumea.

| anonim_4396 explică (pentru CuriousStuff):

Am inteles, fara medicina.Nu imi place sangele...deloc.

| CuriousStuff a răspuns (pentru anonim_4396):

Daca vrei sa faci bani poti sa faci incredibil de multi bani din amandoua, insa trebuie sa fii si incredibil de bun, nu-ti alege meseria dupa cati bani o sa faci, ci mai degraba dupa cat iti place si cat crezi ca te potrivesti cu acea meserie, ca daca tie daca nu iti place deloc si nu te pricepi la calculatoare [exemplu] dar alegi sa te faci web developer pentru ca ai auzit ca se fac multi bani de acolo, cat crezi ca o sa poti sa muncesti pana sa-ti bagi picioru' si sa-ti iei campii? Nu poti sa faci ceva ce nu-ti place doar pentru bani, ca imbatranesti cate un an in fiecare zi de munca si te distrugi... Iti zic eu ca mai bine faci ceva pentru mai putini bani si sa mergi la munca cu placere decat sa faci o gramada de bani si iti rogi moartea la munca, pentru ca la munca o sa-ti petreci mare parte din timp.

| anonim_4396 explică (pentru CuriousStuff):

Nu stiu nici macar daca imi place sa fiu doctor. Poate e ceva de moment, cum aflu daca imi place? big grin

| CuriousStuff a răspuns (pentru anonim_4396):

Asa cum a scris Bula iti dai seama. Exista programe de voluntariat la serviciile de urgenta, poti sa te inscrii, trebuie sa dai un mic test si pe urma poti sa dai o mana de ajutor prin UPU, daca esti implicat si interesat lumea o sa te ajute, crede-ma. Si dupa cateva zile de mers pe acolo o sa vezi daca atmosfera de spital e pentru tine sau nu.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Medicina,scurt si la obeict
Macar din asta faci bani

Răspuns utilizator avertizat
| anonim_4396 explică (pentru 20000mAh):

Depinde mai mult de noroc si experienta, faci bani, destui.
La doctori am inteles ca se mareste si as ramane in tara. Oricum, nu depind de asta.Sunt curios.

Răspuns utilizator avertizat
| anonim_4396 explică (pentru 20000mAh):

big grin Nu sunt nesapalat in primul rand(poate asta se intelege), ma spal des si destul.
Cred ca a fost o simpla problema care a trecut, revenind w3schools,meh,incerc,e chiar interesant. happy

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Iti mai raspund acum,mai explicit,data trecuta eram in graba.
Dupa parerea mea ar fi mai bine sa te faci doctor decat developer, daca esti o persoana care doreste sa salveze vieti, eu cred ca faci mai multi bani decat un developer, medicii din Romania sunt la mare cautare, avand in vedere ca multi pleaca din tara dupa ce isi termina studiile.

| SERIALS a răspuns:

Urolog

| anonim_4396 explică (pentru SERIALS):

Ma gandeam si la asta chiar foarte mult.

| SERIALS a răspuns (pentru anonim_4396):

O sa pui mana pe multe ***

| Iwannabesmart a răspuns:

Trebuie sa faci ceea ce iti place.De ce sa te faci ceva ce nu iti place? Poate nici nu vei avea succes in asta.Ce iti place, aia trebuie sa faci.Vei face cu mult drag, vei invata, vei intelege.

Răspuns utilizator avertizat
| HaLkPiGodZZiLaMD a răspuns:

Pai si normal ca pe medicina pentru ca sa nu mai adaugi concurenta developerilor(web)