| Copilul21 a întrebat:

Sa pleci în America sau sa rămâi la restaurant unde se deschide cu gândul că o să ai pe viitor salariul bun SI cariera acasă?

8 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Si cum pleci in America? Ai viza de munca acolo deja?

suntserios
| suntserios a răspuns:

Sa ajungi în America nu e chiar asa ușor. Ai nevoie de ceva bani de viza de emigrant de un job de permis de munca șamd. Dacă le ai rezolvat deja poți încerca experienta. Deși Europa e mare mult mai ușor de lucrat și de ajuns.

| relian a răspuns:

Salariu mai bun in RO? Sau in vitor ceva bun? Eu cred ca inca nu esti treaza, visezi inca laughing RO garantez nici in 100 de ani nu o sa se schimbe mare lucru, garantat.Lucrurile nu merg spre bine nici in UE dapai in RO.
Sa pleci in America pfff din gura ploti pleca, e mai greu de facut.In RO nu ai la ce sa stai,doara daca ai sa zic asa ceva bani ceti vin de undeva,dar consistent,ori ceva pensie din alta tara,sa ai in RO o casa,deci sa nu mai platesti chirie,in cazu asta merita,altfel nu vad. Vorbim aici de chestii generale nu de aia care fura, care au joburi la stat, acolo da le da guvernu bani sa fie votati, toti aia ce lucreaa la stat acolo voteaza, cu talharii, pentru a aia le asigura joburile.Sa stai intr'o tara de talhari si sa speri ca o sa fie mai bine pfff nici in vise nu poti visa asa ceva laughing

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

1 lucru e cert: America nu mai e ce a fost, intr-adevar salariile sunt mari, dar locuintle, necesarele pentru viata de zi cu zi foart scumpe... Din acest motiv in America sunt o gramada de saraci

| relian a răspuns (pentru anonim_4396):

Iauzi sunt o groaza de saraci,asa spui tu sau cine? Dar unde anume,i ce tara sunt numai milionari,numai oameni bogati? Si ce intelegi tu prin saraci?
America nu mai este cea fost adica? America este exact cea fost mereu, iar locuinte au toti, asta pentru ca toata lumea munceste sau are ce munci, deci iti permiti sa cumperi o casa, ori sa inchiriezi, ceea ce in RO nu prea vad cum ai face lucru asta.Stai ca nici in UE nu prea mai merge treaba asa cum a fost candva.In Ue nu mai gasesti munca,stau cate mai stiu si eu cati intr'un aptm sa nu pot plati si etc.
Vorbesti de america din ce pozitie,ai fost in America, ai locuit acolo, stii ce se munceste, stii ca aia sunt saraci etc?
Asa de dat din gura toti dau, si normal la cat va intoxica aia cu stiri false despre America si credeti orice vi se baga sub gusa laughing

Sa luam un exemplu, un om simplu in RO ajunge la 18 ani,parinti nu te mai pot tine,ce faci? Hai spune ce faci,ce muncesti,unde locuiesti? Asa ziceam si eu stai cu parintii pana imbatranesti,trati din pensia alora laughing dar America nu-i buna,sunt numai saraci,prosti vai mama lor,numai romanii is ok, toti sunt bogati, numai muc si sfarc laughing du-te omule si stinge tv va indoctrineaza rau de tot aia.
In america nu-ti fura nimeni banii, no sa vezi primari, sau parlamentari ca fura banii tarii, no sa vezi parlamentari noaptea ca se strang sa dea legi sa poata fura si etc.Voi astia care va treziti sa bateti din gura aiurea nu ganditi? Aaaaa uitasem gandeste Dragnea si pentru voi laughing

| anonim_4396 a răspuns (pentru relian):

1. Nu ma uit la Tv. Nu spun Ca In Romania ar fi mai bine, dar Nu e nici de vis in America, banii nu atarna pe pereti, in opinia mea pentru un imigrant este mai usor in Europa de vest decat in SUA
America chiar nu mai e ce a fost, economia Americii se clatina, Toata economia si "renumele" sunt mentinute INCA de puterea militara.

| relian a răspuns (pentru anonim_4396):

Asa stii tu,ori ti-a spus cineva? E mai bine in UE decat in america pentru un emigrant zici tu, este parerea ta, adica a unui necunoscator.
Nu compara America cu restul lumi baiete, nu sti despe ce anume vorbesti, bati campiile patriei socialiste, ai ochelari de cal.

Deci in gandirea aia a ta America se clatina si este sustinuta de armata laughing asta e cea mai tare faza ce am auzit-o vreodata.Si cum sustine armata tara? Lumineaza'ne tu.
In europa aia ce spui tu un emigrant sau sa luam cazul RO orice roman e ste vazut ca ceva rau laughing esti tigan, esti strain, chiar daca esti cetatean UE.
In america orice om, deci orice om ajuns legal este om, este tratat ca un om, este tratat egalui oricui.In America poti detine orice job si orice fctie in afara de presedinte,asta daca nu esti nascut aici.
In UE poti sa fii tu orice,esti roman esti vazut ca un roman,ca un hot,ca un talhar laughing
In america nu ai voie sa spui ca ala e arab,ca e tigan ca e extraterestru, toti sunt americani, toti sunt la fel, toti sunt oameni, asa sunt vazuti oamenii in America, asta daca vrei sa stii.Nu mai vorbi dupa cum bate vantu.
Eu locuiesc aici si stiu f bine cum este, asa ca lasa'te de povesti de genul asa, nu mai duce lumea in eroare sau nu mai minti oamenii.

| P3d1a a răspuns:

Depinde ce job o sa faci in SUA