| NowForYou000 a întrebat:

Sa zicem ca la evaluarea nationala as lua la matematica nota 3, iar la romana nota 7. Acestea adunate dand rezultat 10, apoi impartite la 2 dand rezultatul 5. As putea intra la liceu?

7 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Media de admitere in liceu nu se calculeaza asa.
Media de admitere se calculeaza adunand media la evaluare nationala, in proportie de 75% la media cl.V-VIII, in proportie de 25%.

Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

In completare la primul meu raspuns:
Se poate intra la un liceu si cu medii de admitere sub 5, este drept ca la licee mai slabe si nu la profile cautate.

| AFR81 a răspuns:

Indiferent de ce note primesti, vei promova examenul si vei merge la un liceu. Ca e el mai bine cotat sau nu, asta depinde de cum te-ai descurcat, dar cu siguranta nu vei ramane pe dinafara.

P.S. Vezi ca media nu se calculeaza asa.

| NowForYou000 explică (pentru AFR81):

Dar esti sigur? Nu vreau la o profesionala. As putea intra chiar daca notele adunate vor rezulta sub 5?

| Stella48 a răspuns:

Eu stiam ca intri la un liceu cu minim 6. dar nu stiu sigur

| Stella48 a răspuns:

Si da...asa e.
Nu se calculeaza asa media de admitere...sunt clasa a 7-a... si pana si eu stiam asta

| anamariacurcubeu a răspuns:

Depinde de media generala. Spune-mi ce medii ai avut pe fiecare an.