| Printesyka a întrebat:

Sa zicem că lucrezi un an de zile fara concediu și vrei să-ți dai demisia poți să la ceri șefilor banii pentru concediul tau chiar daca nu ai avut unul?

4 răspunsuri:
| alessia5158 a răspuns:

Poti!
"Compensarea in bani a concediului de odihna neefectuat este permisa numai in cazul incetarii contractului individual de munca"(Codul Muncii, articol 146)

Bula
| Bula a răspuns:

Nu ar trebui sa ceri.
Perioada de preaviz este prevazuta inclusiv pentru lichidarea datoriilor, adica calcularea obligatiilor pentru ambele parti, adica atat a angajatului, cat si a angajatorului. La sfarsitul calculelor se stabileste cine- ce- si cat mai are (sau nu) de achitat celuilalt.
Deoarece concediul de munca este prevazut in contractul de munca, plata drepturilor intra automat la obligatiile angajatorului si trebuie sa fie evidentiata si in nota de lichidare.

| darrio2007 a răspuns:

Poti. Doar daca ai avut contract de munca legal.

| DragosCDeac a răspuns:

In teorie poti, conform Codului Muncii, articol 146...
In practica... vor avea ei grija sa intri in concediu...