| petreBb97 a întrebat:

Sa zicem ca mie mi-ar place sa lucrez pe un post de farmacist, ok, dar cu ce e vina mea ca postul asta e foarte prost platit? Avand in vedere ca sunt joburi ca psiholog sau speaker motivational unde faci banii pe frecat menta ca sunt multi naivi.

Răspuns Câştigător
| sierra1 a răspuns:

Incearcă să le combini: fii farmacist motivațional"

7 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

La al catalea cont in care pui intrebati tampite esti? 6-7-8?

| johnnny123 a răspuns (pentru suntserios):

Cine, VasileRapidistu aka DorianDesteptu aka Mirceainteleptul aka Eugenbisturiu aka Vladhacker aka [inca vreo 20 de nume]?

Culmea este că multe dintre conturile lui sunt înca active, nu sunt suspendate, deci ar putea foarte bine să le folosească. Dar lui îi place să-și facă un cont nou de câte ori îl încearcă o nouă cufureală mentală.

Cont nou - 5 întrebări idioate la foc automat, pauză și repetă

| suntserios a răspuns (pentru johnnny123):

Ala e happy

| haileewatson a răspuns:

Depinde cat de mult vrei sa muncesti. In Bucuresti un farmacist tanar (27 ani, am o cunostinta) are un salariu de baza de 4000 de lei aproximativ la care se adauga bonusuri in functie de cate ore lucreaza pe luna/in weekenduri si ce targete de vanzari atinge. Ajunge si la 7000 de lei pe luna (dar trebuie sa bage 2 weekenduri). Deci daca esti o persoana care vrea weekendurile libere castigi mai putin. Pe de alta parte, exista mai multe pozitii intr-o farmacie pe care poti avansa: diriginte, area sales manager, etc.

Dar, chiar daca faci Facultatea de Farmacie asta nu inseamna ca trebuie sa lucrezi ca farmacist sau in laboratoare. Exista job-uri in industria farmaceutica in diverse companii multinationale, care sunt platite extrem de bine, de exemplu cercetare clinica, project manageri, marketing, reprezentant medical, product specialist, iar majoritatea pozitilor cer sa ai Diploma de studii in domenii. Daca dai un search pe Linkedin cu filtru pe industria farma gasesti ce vrei.

| petreBb97 explică (pentru haileewatson):

Ai si vreo dovada sa-mi asigure ca ia peste 4000lei? daca poti sa arati in vreun fel in privat ii stergi numele, e destul de mare.

| Dandinelle a răspuns:

Nu e asa usor sa devii psiholog si chiar sa fii bun omule, la fel si speaker motivational nu e usor sa fii unul bun. Orice job are chestiile lui. Ca si farmacist incepator dupa bancile facultatii nu esti platit bine. Ca si psiholog dupa bancile facultatii ...nu faci nimic, esti doar cu diploama de licenta in Psihologie. daca nu incepi sa faci formarea sau nu ai facut vreun modul pedagogic, cursuri etc. in uni, nu gasesti pe domeniu job. Legat de ce ai zis mai jos, da schizofrenia poate fi consultata si de un psiholog, este chiar indicat. Psihiatrul a studiat medicina si a ales specialitatea Psihiatrie si tot ai nevoie de ore de lucru prin spital. Ca si psiholog nu ajungi direct dupa facultate sa practici, si asta este foarte bine, pentru ca trebuie sa te formezi. in toate cazurile oricum cand iti alegi o cariera stii de fapt ca ai de munca sa o construiesti? nu e batut in cuie faptul ca faci un liceu x si o facultate y si automat o sa castigi z bani.
In fine, eu incep un trend aici in care sa le prezint oamenilor cum sa scrie mai corect https://adevarul.ro/......10565.html - ar trebui sa scrii "mi-ar placea"

| petreBb97 explică:

Nu sunt la facultatea de psihologie mai,Cristiane eu ti-am zis ce ca astia naivi merg la psiholog, bine ok, daca vrei tu sa te dezvolti hai ca mai merge, dar daca nu de ce spanac sa te duci? eu cunosc psihologi care iau bani de la oameni cu schizofrenie? ce spanac sa faca psihologul la tulburari mentale grave? le mananca banii la oameni, crezi ce vrei psihologii nu sunt medici, "sanatatea pacientilor" pacienti se numesc aia care merg la medic, psihologul nu e medic!