| boradan a întrebat:

Sal, am 32 de ani ma pregatesc sa plec in Franta cu sotia, ea are deja contract acolo si nu prea stiu exact ce am sa fac eu... aici ii pb. O sugestie? 32 ani,permis de profesionist,facultatea de inginerie electronica, ceva ponturi? ma gandeam la taximetrist dar cred ca iti trebuie un examen cu strazile orasului si nici limba nu o prea stiu INCA

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu am mai intrat de atunci. Sper sa vezi raspunsul. Ei bine, nu e chiar ideea mea. Stiu pe cineva care a inceput asa. Acum cu banii adunati doreste sa-si deschida propria afacere. Are si un copil care s-a nascut acolo. Asta, ca sa vezi ca nu a fost singur si nu a facut economii drastice. Bunica lui imi povesteste toate astea.

12 răspunsuri:
| corolav a răspuns:

Cel mai important lucru este problema comunicării. Deci învățarea cît mai bine a limbii franceze.
Cu diploma de inginer nu rupi gura tîrgului.
Problema la străini este „ce știi să faci?".
Cum au mai spus-o și alții, deocamdată ești doar „soțul soției tale".
Stai pe acasă, faci cumpărături, faci de mîncare.
În timpul liber, îți iei un ghid al orașului și faci plimbări, per pedes, îți iei notițe cu problemele de circulație ale localității.
Cît privește faptul că ești român, s-ar putea să ai ceva probleme în comunitate, pînă reușești să dovedești că ești un individ care ții să te integrezi, să fii corect și să nu trăiești cu pecetea de „hoț", „țigan" sau „cerșetor", pusă individului român, după invazia de români „neoameni" care „au speriat Vestul".
Baftă, și sănătate!

| boradan explică (pentru corolav):

Eee nu o fi asa negru, spun ca am fost acolo si ziceam ca sunt din ro si toata lumea vb frumos si incercau sa ne ajute, plimbari perpedes? de ce? plec cu masina! iar cat despre diploma am vazut ca prefera oameni fara experienta in favoarea celor cu fiindca au un slogan"ii mai usor sa-l inveti decat sa-l schimbi"

| corolav a răspuns:

Cum crezi!
Dar, n-ar fi exclus să încerci să mă contactezi peste vreun an sau doi.
Eu am peste dublul vîrstei matale și nu vorbesc doar așa ca să mă aflu în treaba scrisului pe TPU.
Cunosc cazuri. Nu chiar neapărat din Franța. Dar din Europa de Vest.
Și nu zic că tocmai la matale se va nimeri să cadă păcatul altora.
Dar nu strică să fii pus în gardă și să iei în calcul și asemenea posibilități.
În ultima instanță, doar de asta ai apelat la părerea unor oameni.
Fiecare spune cam ce crede de cuviință, matale rămînîndu-ți să culegi, din spusele noastre, ceea ce gîndești că ar fi cel mai nimerit.
Eu îți doresc sănătate și să ai parte de noroc!
Un singur lucru îți recomand.
Încearcă să fii disciplinat și să nu intri în conflict cu legea!

| neutrino a răspuns:

La inceput trebuie sa accepti sa fii menajera, bucatareasa casei.

| boradan explică (pentru neutrino):

Haha esti funy, not me,

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sofer la o familie. Duci si aduci copiii de la scoala, stai la dispozitia familiei.

| boradan explică (pentru anonim_4396):

Hhhmmm zici tu ceva,,, dar oare gasesti asa ceva acolo? nu prea cred mai ales ca esti Roman si ...stim noi pozitia lor fata de Romani, desii cand am fost acolo toata lumea era super ok, nu am avut pb de discriminare, dar totusi, altceva daca asta nu gasesc?

| boradan explică (pentru anonim_4396):

Interesant,dar presupun ca stia limba nu, afacere in fr si pe mine ma tenteaz dar am auzit ca au impozite mai ceva decat la noi, ce fel de afacere vrea sa porneasca?

| anonim_4396 a răspuns (pentru boradan):

Evident ca stia limba. Asa cum se invata la noi, cam departe de ce vorbesc ei. Da, au impozite mari, dar la cistigurile lor nici nu se simte. Tot mult le ramine.
Nu am inteles bine (nici bunica lui nu stie), dar cred ca este vorba de un restaurant.

| boradan explică (pentru anonim_4396):

Bravo,ma bucur sa aud asta si mai imi si da un pic de speranta, sa vedem ce-o iesi... am vazut ca in Franta un angajat primeste in jur de 1700 si mai trebuie sa platesti impozit la stat 80% din salar, asta ma cam ingrozeste, desii daca comparam nivelul lor cu al nostru, unde impozitul este de 40%-50% parca mai imi vin in fire

| anonim_4396 a răspuns (pentru boradan):

Eu iti doresc succes!
Si cind iti va fi bine, sa nu uiti sa-mi scrii.

| boradan explică (pentru anonim_4396):

Multumesc la fel si tie, si sper ca nu am sa uit sa-ti scriu

| anonim_4396 a răspuns (pentru boradan):

Nu am mai intrat de atunci. Sper sa vezi raspunsul. Ei bine, nu e chiar ideea mea. Stiu pe cineva care a inceput asa. Acum cu banii adunati doreste sa-si deschida propria afacere. Are si un copil care s-a nascut acolo. Asta, ca sa vezi ca nu a fost singur si nu a facut economii drastice. Bunica lui imi povesteste toate astea.