| radux3 a întrebat:

As vrea sa stiu ce inseamna Administratie Publica(Stiinte Administrative) la Facultatea de Drept? Ce poti fi dupa ce ai terminat aceasta facultate? in ce domeniu poti lucra? mersi mult, ast rasp

2 răspunsuri:
| anavic a răspuns:

Pai in primul rand, prin administratie publica se intelege acel ansamblu de mecanisme care cuprinde organe, autoritati publice, institutii, unitati publice care realizeaza o activitate specifica privind asigurarea executarii legilor si activitatea de serviciu public. Se stie ca administratia publica se imparte in 2 categorii si anume: administratie publica centrala in care intra: presedintele Romaniei, ministere, guvern, etc.si administratie publica locala care cuprinde: primarii, consilii locale, consilii judetene, prefecturi.
Dupa ce ai terminat facultatea de drept, este de stiut ca se mai cere sa faci si un master, doctorat in drept, iar ca domenii in care poti lucra se poate ca: avocat, consilier juridic, procuror, politist, notar, judecator, mediator, executor judecatoresc si cam atat. Sper ca te-am ajutat.

| radux3 explică:

Multumesc mult