| anonim_4396 a întrebat:

Sal
\ce parere averi de generatroul Tesla
?
cea mao buna explicatie funda

Răspuns Câştigător
| Afa_Ceri_Cata_Log_1984 a răspuns:

Parerea mea - desi pentru unii va suna poate SF - suntem o specie foarte amnezica. Exista foarte multe secrete in istoria noastra inclusiv sute de proiecte ale lui Tesla, nu doar generatorul - lucruri de care cumva am uitat complet. Nu am nici un dubiu ca anumite civilizatii externe au interactionat cu noi, sub diverse forme de-a lungul timpului. Exista pe planeta sute de constructii pe care ne-ar fi greu si cu tehnologia de astazi sa le realizam. Pe acelasi principiu, cred ca oameni remarcabili din istoria noastra au primit "pachete de informatii" din "strainatate" - deoarece au fost vizionari si au avut informatii care la vremea lor erau pur si simplu de neconceput pentru restul lumii. Unul dintre acestia a fost Tesla - primul om care a vrut sa construiasca la nivel planetar o retea de difuzare a energiei wireless fara cabluri. Generatorul care ii poarta numele astazi - a fost un miracol pe care oamenii vremii nu l-au inteles si pe care contemporanii nostri nu au interesul sa il puna in practica.

1 răspuns:
| cipriboy1999 a răspuns:

Generatorul Tesla schitat de Nicolae Tesla care gandea in termeni globali, el vroia sa capteze pentru folosul omeniri uriasa cantitate de energie aflate intre ionosfera – unde se afla particulele pozitive – si pamantul incarcat negativ, un potential de 360.000 de volti.Conform schitei lui, se pot construi sisteme electrice de la cativa volti, pentru incarcat telefoanele mobile sau mai puternice, care sa faca sa functioneze becuri, frigidere, chiar televizoare cu plasma, indiferent la ce altitudine ai fi, in zonele in care nu este tras curent electric.