| cotel a întrebat:

Sal TPU as vrea sa ma angajez la un radio si sa intru in emisie de doua ori pe saptamana dar nu stiu cum s-o fac. Oricum eu vreau sa lucrez pe gratis, nu vreau sa fiu platit, vreau s-o fac din placere. Va rog ajutati-ma. Multumesc anticipat.

1 răspuns:
| TheAce a răspuns:

Un radio profesionist nu va angaja tineri fara experienta nici pe gratis insa periodic exista perioade de practica, cu precadere vara. Aceste stagii dureaza intre 1 si 2 luni. Nu vei fi lasat propriu zis in emisie in acea perioada dar vei fi testat in mai multe moduri si daca chiar esti bun atunci poti fii pastrat in echipa. Am lucrat in mass media cativa ani, in TV si nu numai si iti spun ca selectia e destul de dura. Cel mai bine ar fi sa te pregatesti din timp. Sa iti lucrezi in primul rand dictia iar mai apoi timpii (sa ajungi sa nu mai cazi in timp morti). Apoi si doar apoi incepe sa exersezi si monologuri si asa mai departe. Eu zic sa faci asta pana in vara iar in vara sa alegi un stagiu de practica.