| deeapp a întrebat:

Ce credeti despre munca de arheolog? Ce stiti despre ea, cum pot sa ajung arheolog, ce scoala imi trebuie, se merita in Romania? Dau funda pentru PRIMU RASPUNS care imi place :dsi vot pentru restul

3 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Pai cel mai probabil trebuie sa faci o facultate de istorie si sincer in Romania probabil singurul lucru pentru care iti vei alege acesta meserie ar fi pasiune nicidecum banii. Ca si loc de munca probabil in universitate, in cercetare dar muritor de foame. Daca vrei neaparat poti sa faci acesta meserie in alta tara unde cercetarea este luata in serios si sustinuta de stat.

| mixxjim a răspuns:

Arheolog poti deveni daca faci facultatea de istorie. munca de arheolog este ingrozitor de grea si mult prea putin platita. mergi prin campuri sau prin munti sau cine stie pe unde pot exista sau se descopera intamplator vreun loc cu ceva obiecte stravechi si incepi sa iei sa cureti de praf cu periuta si cu pensulita orice bucatica de ciob sau de pietrica din locul respectiv pentru a le pune cap la cap. poti sta chiar si cu anii prin astfel de locuri (in arheologie se numeste "sit"). practic este o cercetare mai concreta, si fondurile pentru asta in general sunt mai mult private, gasite care cum poate, ca statul nu are bani de dat pe cioburi. in 2 cuvinte, este o meserie pentru cei super-pasionati de istorie si carora nu le trebuie bani pentru a trai, pentru ca viata lor e chiar rascolitul ala printre pietricele. happy

| ShadoWKilleR a răspuns:

Nu stiu nimic despre munka de arheolog! Dar nici nu vreau sa aflu!happy