Întrebare recomandată | anonim_4396 a întrebat:

Sal TPU, cine a intrat in armata de curand? imi puteti da niste detalii cum ati facut/ce ati facut?

Răspuns Câştigător
| Comandorul a răspuns:

Numai tampenii s-au scris mai sus. Cum adica "Scoala de maistri militari / colonel"? Si ce treaba are liceul militar cu o cariera in armata?

Deci nu are nicio importanta daca ai facut liceu civil sau militar, nimeni nu va face discriminare. Pentru a se intra in armata, toti dau acelasi examen. Ai patru variante, in functie de capacitatile intelectuale.

1)SGP - soldati gradati profesionisti
Se da examen sportiv, nu necesita bacalaureat.

2)Scoli de maistri si subofiteri
Se da un examen scris la matematica si la fizica, studiile sunt de doi, respectiv un an si salariul este mediu. Per total, ambele specialitati sunt accesibile persoanelor modeste dpdv intelectual.

3)Academiile militare de profil (Fortele Terestre, Fortele Navale si Fortele Aeriene)
Se da un examen mai greu ca la subofiteri, dar dupa 3 ani (4 in cadrul fortelor navale) vei iesi ofiter, cu un salariu atractiv si vei avea o viata buna zic eu.

4)Academia Tehnica Militara
Cea mai grea facultate, este asemanatoare politehnicii, doar ca aici mai faci si militarie pe deasupra. Vei termina ca ofiter inginer si vei fi deasupra tuturor celorlalti. Este foarte greu examenul de admitere in schimb.

| Knocke943 a răspuns (pentru Comandorul):

Ca sa intru in academia militară dupa ce am facut liceu civil, imi trebuie cv curs, sau pur si simplu dau aceleași examene ca si cei din liceul militar?

8 răspunsuri:
| spy2o a răspuns:

William mi-ai fost de mare ajutor...stii proverbul ala "daca taceai filosof ramaneai?" ti se potriveste! poker putem vorbi pe messenger, ceva...in legatura cu inrolarea(optinuni/cerinte)?

| William a răspuns:

Tu crezi ca in armata iti dau aia voie sa intri pe net seara?

| Mirel95 a răspuns (pentru William):

Da iti dau voie

| mixxjim a răspuns:

Poti gasi aici informatii pentru toate variantele, si soldati angajati, si maistri, si scoli militare etc. http://www.mapn.ro/recrutare/sgv1.php succes!

| IonutSiAtat92 a răspuns:

Nu te duce...nu merita.Da-mi voie sa-ti povestesc experienta mea.M-am inscris, am fost anuntat cand sa-mi fac analizele.Mi-am facut analizele(au durat 3 zile analizele sa le fac). Apoi dupa ce mi-am depus dosarul cu analizele(totul a iesit ok fara probleme) au spus ca ma suna cand sa vin la testarea psihologica.A durat maxim 2 luni.Am fost chemat am dat testarea si am luat-o,a doua zi am luat si probele care nu sunt grele. Apoi mi-am lasat dosarul la CMZ(Constanta, de unde sunt eu). Faza este in felul urmator: Am un prieten bun care s-a inscris si el dupa mine.A luat probele cu mult dupa mine, eu le-am luat inainte.El a fost anuntat cand sa isi aleaga armele, la repartizare, iar eu asteptam mult si bine daca nu sunam la ei.Cand am sunat m-au luat cu vrajeala ieftine de buftea, ca vezi domne ca nu am lasat dosarul la ei si nu au ce sa mai faca.Decat sa o iau iar de la capat.Alt timp pierdut, alti bani pierduti.Si mi-am dat seama ca asteptau milogii spaga.Deci pe romaneste iti zic...invata tata o meserie si lasa aramata.E corupta si se intra pe pile.Eu am trecut toate probele pe merit si degeaba.Ca sa scape de mine, au inventat totul cu "nu ati lasat dosarul la birou".Fa ceva util si nu te gandii la bani. Poti sa faci banii aia si prin alte metode.O zi buna.

| Knocke943 a răspuns (pentru IonutSiAtat92):

Nu crezi ca se poate intra si fara pile? Eu chiar imi doresc, si daca trebuie sa muncesc de 20 de ori mai mult decat aia care au părinți cu buzunărele pline, vreau sa intru, nu de bani, de bani nu mi pasa

| poker85 a răspuns:

Poi...tata e in armata si cam stiu ce trebuie facut.1. Faci liceul militar si dupa poti sa intri mai repede la o academie militara si de acolo in armata, 2. Face ce liceu vrei tu si dupa dai la academie sau al scoala de maistrii militari/colonel etc.Dar sunt doar 30 de locuri in academia miliatara pentru cei care nu au facut liceul militar.Deci bafta...siiii astetp o fundabig grin