| AlexrAul456 a întrebat:

Cum sa devii IT-ist? Ce liceu si faculte trebuie sa faci? Merita acest loc de munca in Romania?

Răspuns Câştigător
| InVisible99 a răspuns:

Ca sa supravietuiesti la o facultate in domeniu e necesar sa faci un liceu pe parte de mate-info ca sa te obisnuiesti cat de cat cu programarea, iar dupa incerci la o politehnica, facultatea de matematica-informatica fie cu specializare pe ambele(mate si info) sau doar pe info, iar in ultimul caz mai e la facultatea de economie ca ASE o sectie numita informatica economica unde faci informatica din anul 2, dar cunostintele nu sunt ca la celelalte facultati,insa unde e vointa te scoti si singur,acum cu tutorialele inveti oricand.

Si meseria merita din plin,inveti mult, munca nu gluma, dar satisfactia financiara o ai, mediu de lucru foarte placut in majoritatea firmelor si posibilitatea unor joburi oricand si oriunde platite foarte bine.

P.Sbig grinar si informatica e ca medicina, nu e doar informatica si atat si aici sunt mai multe sectii

3 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Un liceu de mate info si o facultate de profil.

De meritat, depinde doar de tine daca merita sau nu, oricum la momentul actual sunt cele mai mari salarii

| neutrino a răspuns:

Se cam merita, numai sa fii in stare sa faci o asemenea facultate. Dupa ce vei da bacul la un liceu oarecare, atunci iti poti incerca fortele la o facultate cu profil IT.

| Alinuta03 a răspuns:

Poti sa alegi liceul Tudor Vianu sau Mihai Viteazu care sunt de mate-info sau daca vrei poti alege Sava sau Lazar pe mate info iar la facultate iti sugerez sa faci Aseul sau Politehnica iar daca vei avea note mari acolo vei putea fi acceptat mai tarziu sa lucrezi la o firma Microsoft sa la altele de mate info...