| adrian9811 a întrebat:

Sal TPU, sunt cam nehotarat in pivinta alegeri profilului de liceu, adica as merge pe stiinte sociale, dar nu stiu cum e acolo, adica e materia grea la istorie, se preda mult, sunt multe teme pentru acasa... a doua si a 3 mea optiune ar fi profilele economic sau comert, asa ca as vrea parerea voastra sa imi suneti ce stiti despre aceste profile

Răspuns Câştigător
| AndrraElena a răspuns:

Buna!
Stiinte Sociale se axeaza pe aceste materii:
-Limba si literatura romana
-Istorie
-Geografie
-Logica
-Psihologie
-Economie
-Engleza sau Franceza
Din punctul meu de vedere este un profil bun dar depinde ce vrei sa ajungi tu in viata ( cariera ).
Acum sa iti explic:
In clasa a 9 a vei face Logica;
In clasa a 10 a vei face Psihologie;
In clasa a 11 a vei face Economia;
In clasa a 12 a vei face Filozofia.
In clasa a 12 a vei alege una dintre aceste patru optiuni ( logica, psihologie, economie sau folozofie ) si vei da bacalaureatul.
O sa mai dai baclaureatul si la Istorie ( este obligatoriu).
P.S.: O sa faci mai multe ore de psihologie, logica, economie, filozofie si mai putine de tot ce este legat de matematica. Poti da la facultatile de Istorie, Geografie, Relatii internationale, Limbi Straine, Stiinte Politice, in principiu tot ce nu are lgatura cu Matematica, Fizica, Informatica, Chimie. Vei da teze la : Limba si literatura romana, Filozofie, Economie, Psihologie, Logica, Engleza/Franceza si Istorie/Geografie.
Sper ca ti-am fost de folos.
O zi buna iti doresc!

1 răspuns:
| Skrillex2000 a răspuns:

Si eu vreau sa ma duc tot la Stiinte Sociale.M-i se pare cel mai usor profil. Faci putina Matematica si Fizica, presupun ca pe acestea l-e urasti cel mai multlaughing. Istorie faci de 2 ori pe saptamana la fel si geografie.Si din cls. a Xi-a nu mai faci deloc mate si fizica. Daca urmezi acest profil,poti face facultatea de Geografie, Limbi straine, Litere sau altele. Poti avea urmatoarele Job-uri:ghid turistic, translator, profesor si multe altele. Sper sa faci alegerea corecta. Funda TE ROG!