| IamFantastic a întrebat:

Sall, daca un liceu este de medie 7, 50 si eu am media claselor 5-8 este de 7, 90 i-ar media examenelor de capacitate este de 5, 30, mai pot intra la acel liceu de 7, 50?

4 răspunsuri:
| Srdjan99 a răspuns:

Practic nu, fiindca media ta ar fi 6.60.

| Mangustă a răspuns:

Teoretic (cred) ca ai putea intra, insa practic nu ai nici o sansa pentru ca o sa fie altii cu medii mai mari si probabil nu o sa mai fie locuri.

| stefania1997 a răspuns:

Nu, nu ai mai putea sa intrii, deoarece ai avea media 6, 60.

| dydysweet a răspuns:

Nu prea ai sanse.ca sa iti calculezi media totalatrebuie sa faci media aritmetica la toate mediile 5-8 adica aduni mediile si le imparti la 4 apoi notele pe care o sa le iei la examene la mate si la romana faci la fel le aduni si imparti la 2, apoi aduni media care tia iesit pe 5-8 cu, mediala examene si imparti la 2 tie tiar iesi 6.60 deci nu ai putea intra