| Walhalla a întrebat:

Sall...Sunt clasa a 12-a si vreau sa dau la facultatea de jurnalism sau de drepre.Problema e ca nu am bani sa ma tin la facultate, asta in conditiile in care sunt din Valea Jiului si cea mai apropiata facultate de jurnalism e la Timisoara sau Craiova...Cum ma pot autofinanta? Stiu ca daca am medie buna intru la buget..asa am citit pe net.Ce inseamna la buget?

3 răspunsuri:
| Minks a răspuns:

Adica nu platesti taxa de scolarizare (care e cam 2000 de lei pe an)

| jokiss a răspuns:

Daca intri la buget nu o sa platesti taxa de scolarizare, iar daca inveti bine poti lua si bursa, care e 210 lei, ca sa mai economisesti un ban poti sta foarte bine la camin (80-200 lei, depinde de caminul pentru care optezi si de conditiile acestuia). Sau poti sa iti iei un job part-time (mai greu de gasit asa ceva in Craiova), dar dezavantajul este ca nu prea o sa mai ai timp pentru facultate... Bafta! big grin

| TheAce a răspuns:

Daca intri la buget atunci primul an de scolarizare e gratis (taxele variaza altfel intre 2100-2300Ron anual). Apoi va trebui sa te mentii la buget reusind sa ramai ''peste linie'' in sesiune (anual exista un numar de locuri bugetate, atribuite celor mai mari medii din facultate. In general la jurnalism exista cam 20 de locuri bugetate anual). Daca ai medie foarte mare poti sa iei bursa. Bursa de merit e in valoare de 300 Ron. Daca ai 10 curat medie pe an atunci beneficiezi de bursa-dubla, in valoare de 600 Ron lunar. Toate bursele se acorda pe o perioada de 5 luni (dupa fiecare sesiune). De asemenea poti apela la o bursa sociala. De asemenea poti lucra pe timpul facultatii (multi studenti lucreaza, iar daca vei studia la jurnalism vei avea si timpul necesar pentru un job). Recomand Timisoara desigur, nu recomand Craiova nici pentru studii nici pentru nimic altceva.