| stefstefansteff123 a întrebat:

am auzit ca Universitatea Aurel Vlaicu din Arad accepta absolventi de 12 clase fara bacalaureat,m-ar interesa si pe mine sa ma duc acolo, as vrea sa stiu si eu: Cati ani va dura (as vrea sa devin Designer pentru publicitate) va fi scoala cu internat? Si as vrea sa stiu cum pot face, sunt clasa a 10 iar peste 3 ani cand va trebui sa aleg unde sa ma duc,as vrea sa aleg acea facultate, doar cum sa fac, funda :3

2 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu este adevarat, nici o facultate nu primeste absolventii de liceu fara diploma de bacalaureat.
Poate este vorba de o scoala postliceala organizata de universitate.

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Ai "auzit" GREŞIT sad

NU există facultăţi care "accepta absolventi de 12 clase fara bacalaureat"!

Pentru a te putea înscrie la ORICE facultate, este OBLIGATORIU să absolvi liceul, să promovezi examenele de BAC şi să obţi Diploma de BAC!

Ceea ce aţi "AUZIT" se referă la Şcoli Postliceale ( înfiinţate, eventual, în cadrul unor facultăţi/universităţi )...
Chiar dacă la înscrierea la Şcoala Postliceală nu se cere ( în mod obligatoriu ) prezentarea/depunerea Diplomei de BAC, ai OBLIGAŢIA de a promova BAC-ul în cei 2-3 ani de cursuri postliceale şi de a OBŢINE Diploma de BAC!
În cazul în care nu promovezi BAC-ul şi nu obţi Diploma de BAC, atunci NU ţi se va da o Diplomă de absolvire a Şcolii Postliceale respective - primeşti doar o amărâtă de Adeverinţă sad

Toate cele bune!