| AdrianDinamo a întrebat:

Am nevoie de un sfat. Ma tenteaza sa urmez Facultatea de Petrol si Gaze eu in prezent fiind elev la filologie.Intrebarea este:pe ce materii se pune baza la aceasta facultate si dupa absolvire ce serviciu o sa am si cam cum e platit acesta. OFER FUNDA CELUI MAI BUN SI RAPID RASPUNS

Răspuns Câştigător
| Mihaela1964 a răspuns:

Matematica,fizica si chimie, materii pe care nu le-ai prea facut in liceu.La toate trei ai examene de sustinut ca si materie de studiu, nu vorbesc de admitere, de matematica nu scapi toata facultatea, ai chiar examen de an la materia asta.Nu spun ca e imposibil( daca te-ai medita toata vara, poate ca ai face fata), dar facultatea e foarte grea si pentru cei de la profil uman, pe principiul ca se intra relativ usor, dar se termina greu.Ca absolvent ai avea ocazia sa aplici pentru posturi la OMV, sau OMV Petrom, sa pleci afara sa lucrezi pe platforme marine.Salarii destul de interesante, in tara pornind ca junior de la 2500 de lei.

2 răspunsuri:
| alessia5158 a răspuns:

Nu esti prea clar! Universitatea din Ploieti are, in componenta, mai multe facultati( chiar si facultatea de litere!)--- cred ca pe asta o ai in plan. Daca nu, ca absolvent al unui profil uman, ar fi absurd sa te gandesti a alege o facultate tehnica( inginerie)--- nici n-ai trece de prima sesiune de examene!

| michael5813 a răspuns:

Chimia este de baza cu siguranta! celelate nu stiu dar chimia...