| mindfuck a întrebat:

Sall tpu.Am o mica mare problema.Sunt cls 12 la un profil la care mai mult am fost obligat sa intru:pedagogie.Din pacate acest profil nu ma ajuta deloc pentru ca nu mi doresc sa devin profesor si prea multe variante nu mi ofera. Faza e ca in curand o sa termin liceul si n am nicio idee la ce facultate sa aplic.Va ofer cateva detalii despre mn si poate ma puteti ajuta cu niste sugestii:imi place sa vorbesc(multi mi au spus ca as fi bun de avocat),imi plac limbile straine si imi place sa sa port conversatii legate de politica, viitor si alte subiecte interesante. Aveti vreo idee?
Funda

Răspuns Câştigător
| GabrielStn a răspuns:

Nimeni nu trebuie sa iti spuna ceea ce trebuie tu sa faci. Fa-ti analiza de constiinta si vezi ce iti place si ce nu iti place. Doar asa vei putea alege si vei fi multumit de alegerea ta. Ok..inteleg, cineva ti-a dat un sfat: "mergi la drept ca esti bun de gura", dar daca tie nu iti place, sau daca vei regreta pe viitor? In cazul acesta vei arunca vina pe persoana/persoanele respective ca ti-au distrus viitorul si le vei privi cu ura. Alege-ti singur viitorul, nu te lasa doborat nici de tine insuti pentru ca toate lucrurile au o rezolvare, trebuie doar sa o gasesti. Gandeste-te inca o data, si inca o dat si inca o dat si inca o data si de cat multe ori poti gandi pentru ca este viata ta si tu stii ce este cel mai bine pentru tine. Sper sa faci o intelegere inteleapta. Multa bafta!

1 răspuns:
mira
| mira a răspuns:

Posibilitatile le-ai enumerat tu insuti:drept, jurnalism, stiinte politice, relatii internationale.