| stefstefansteff123 a întrebat:

Sall TPU,cand eram mic aveam epilepsie dar cu ingrijirea si asigurarea midicului am scapat de asta,dar am in dosarul medical ca am avut epilepsie. Faza e ca vreau sa ma duc la scoala de paza pentru a deveni agent de paza si as mai vrea sa iau port arma,faza e,daca am avut epilepsie in trecut imi va da oare aprobare? Iar daca da, ce ar trebui sa fac sa obtin actul ca pot sa port la indemana un pistol?

3 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Sa faci din nou analize prin care arata ca nu mai ai epilepsie.

| sofisis a răspuns:

Trebuie a demonstrezi ca nu mai e de actualitate boala. De principiu daca ai epilepsie din cate stiu eu nu iti elibereaza permis de port arma.

| PeFuga a răspuns:

Epilepsia nu se vindeca. Tratamentul acela a ajutat doar la prevenirea crizelor, insa nimic nu garanteaza ca acestea nu vor reveni chiar maine... Prin urmare nu ai sa fii niciodata eligibil pentru a avea permis de port-arma.