| anonim_4396 a întrebat:

cine stiu cre este suma maxima care se poate imprumuta de la cearreu. P.S: lucrez la firma vilmar Rm. valcea dau fundawinking

Răspuns Câştigător
| alessia5158 a răspuns:

Depinde CAR -ul la care ti-ai constituit un fond social sau de imprumut( sunt unele CAR -uri la care nu este necesar a fi consituit acest fond, in care caz, din suma aprobata pentru imprumut, CAR-ul va retine un anumit procent). Regula, pentru majoritatea CAR-urilor, este ca imprumutul se calculeaza ca multiplu de la 2 la 4 aplicat valorii fond social constituit( de exemplu, daca ai un fond acumulat de 500 lei, poate cere împrumut de 1000 lei).

1 răspuns:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu exista o prevedere legala in acest sens, suma este stabilita de fiecare CAR prin statutul propriu, asa ca intreaba la CAR-ul de unde vrei sa imprumuti. Cu titlu informativ iti pot spune ca poate fi de la 3 la 5 ori capitalul pe care il ai depus la CAR. Numai bine!