| SuntAsaCumVreauEu a întrebat:

Imi spuneti si mie de la cati ani este permis sa public o carte? (am 15 ani)

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

O poti publica oricand, nu exista limita de varsta. Esti limitat doar de faptul daca ai bani sa o publici, in cazul cand nu este publicata de o editura. Sigur ca va trebui ca pe contractul de editare ori publicare sa semneze si un parinte. Numai bine!

| 0rlando a răspuns (pentru Ioandelasal):

Cu adăugarea că dacă respectiva carte, are conținut vulgar, explicit, erotic și așa mai departe, pentru a putea fi publicată, autorul trebuie să aibă 18 ani împliniți.

| TheAce a răspuns:

Nu exista limita de varsta nici chiar daca e vorba de un roman cu continut vulgar sau erotic. Din cate stiu in Romania cea mai tanara poeta a publicat un volum de debut acum vreo 2 ani pe cand avea doar 13. Eu am publicat volumul de debut acum cativa ani cand aveam 19.Limita nu exista. Desigur ca e mai greu sa fi luat in serios de o editura care sa iti publice opera, mai ales pentru ca la 15 ani stau si eu acum si ma gandesc, fara sa judec desigur cam cata experienta poti avea. Ori, sa platesti pentru a publica mi se pare de-adreptul stupid (nu te poti numi scriitor/poet daca trebuie sa recurgi la acest gest). Desigur ca intrebarea s-ar pune in ce stadiu e volumul tau?