| PolistuX a întrebat:

La vara vreau sa imi caut ceva de lucru(am 14 ani)nu stiu as prefera ceva la un garaj.Cam cati bani pot sa fac daca lucrez acolo 2 luni?

4 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Conform Codului muncii te poti angaja legal numai de la 16 ani ori de la 15 ani dar numai cu acordul parintilor. Daca te angajeaza patronul risca sa faca inchisoare ori sa plateasca o amenda foarte mare, angajarea cu nerespectarea conditiei de varsta este infractiune. Numai bine!

| Ionait a răspuns:

Nu te angajeaza nimeni la 14 ani intr-un atelier auto. Daca ai noroc te angajeaza la impartitul pliantelor.

| Rush a răspuns:

Tu ai si preferinte? la varsta aia speli pe jos sau mai general faci curatenie sau muti marfa, aranjezi, ordonezi etc...La un garaj ce sa faci tu? in afara de curatenie nu ai ce si in 2 luni depinde ce gasesti, eu de exemplu lucrez ca ajutor de bucatar la restaurant si iau 7 milioane pe luna, dar eu am 17 ani, la 14 ani poti face ce ti-am zis acolo, pe scurt CURATENIE

| Eddie_4354 a răspuns:

Nu stiu daca cineva iti da un loc de munca pentru ca esti cam tanar. desi legea spune ca de la 18 incolo. se mai accepta pe la 16 ani. dar 14 e cam putin totusi. chiar daca nu pari de 14 sa zicem. buletinu tau asta spune