| anonim_4396 a întrebat:

ma gandesc foarte serios sa ma fac sofer de tir...in mare parte stiu despre ce este vorba dar vreau sa aflu si parerile voastre despre aceasta meserie si vreau sa stiu si ce salar ia un sofer de tir...parerea mea este ca aceata meserie e unafoarte frumoasa!

Răspuns Câştigător
| CrazyM4x a răspuns:

Salut. Salar pe tara 1000-3500 lei, depinde de cum lucrezi si ce firma. Extern 800-2500 euro, depinde la fel de cum lucrezi si ce firma. La inceput sa nu crezi ca o sa iei 2000 euro, in primele 3-4 luni nu te scoate din 1000-1200. Banuiesc ca stii ca pe acasa nu prea stai. Tata e sofer:), si practic eu am crescut in domeniul asta. Acum ma gandesc si eu serios ca vreau sa urmez viata asta, dar depinde cum evolueaza lucrurile. Daca mai ai intrebari, iti raspund :). Mai multe detalii gasesti pe www.soferii.ro

1 răspuns:
| FVG a răspuns:

Sa fii sofer de tir inseamna sa stai departe de familie...trebuie sa ai un moral puternic sa poti trece peste greutati. Salariul este in functie de patron si ruta. (+2000 lei in tara, peste hotar se castig mult mai mult)