| danimotenel a întrebat:

Ma tot gandesc la ce liceu sa dau,si ma gandeam la ceva cu profilul mate-informatica,insa am inteles ca se face mate multa,eu nu sunt prea bun la mate insa sunt pasionat de calculatoare,stiu despre sisteme de operare mai multe insa nu stiu cum sa scriu in HTML sau pascal,C++ sau altele, si nu stiu ce sa aleg? As vrea ceva care implica folosirea de calculoatore hardware si software.

5 răspunsuri:
| valentingb a răspuns:

Si cum o sa aplici formulele matematice de care ai nevoie pentru programare?
Uite eu am fost la profil tehnic, specializarea tehnica de calcul, si teoretic trebuia sa invat multe chestii despre hardware si multe altele despre software.Iti recomand profilul, faci 3 ore de mate, faci informatica, autocad, electronica, electrica, etc. Dar nu faci programare.

| Francescaa a răspuns:

Singura optiune e profilul real, adica mate-info. se fac 4 ore de mate pe saptamana, nu e exagerat de mult. si vei face informatica si TIC, ceea ce iti trebuie tie. din clasa a 11a sau chiar a 10 vei incepe sa lucrezi programe in pascal si altele. nu e asa greu, si te invata si profesorul. daca asta vrei, nu schimba cu altceva doar pentru ca nu te pricepi la mate. daca esti atent sigur intelegi lectiile. bafta multa! eu zic sa mergi la profilul real happy

| mVictoria a răspuns:

Asa am patit si eu acum 4 ani. Imi pare azi rau ca am ales din cauza informaticii sa ma inscriu la mate-info. Maine-poimaine dau bacalaureatul si cum niciodata nu am fost pasionata de matematica si din pacate nici nu mi-a prea placut, am ajuns sa regret ca am lasat dupa ai mei sa decida in locul meu atunci. Intr-adevar nu e imposibil daca esti harnic si dornic sa inveti matematica, mai apoi iti va place daca ai sa inveti zi de zi si vei intelege cum se rezolva una si alta si va fi ca un joc de logica pentru creierul tau. Insa daca stii ca nu te omori cu matematica de pe acum eu zic sa iei in considerare partile bune si de asemenea cele mai putin bune care pot veni deodata cu aceasta decizie.
Numai bine!

suntserios
| suntserios a răspuns:

Trebuie sa alegi un profil real.Vezi tu informatica si mai ales programarea merge mana in mana cu matematica. Nu o sa vezi aplicatii directe ale matematicii in informatica, dar notiunile si modul de gandire in rezolvarea problemelor in matematica te vor ajuta foarte mult.

| mixxjim a răspuns:

Multi fac greseala sa-si inchipuie ca in liceul de informatica fac ce fac ei pe acasa in calculator, si de aici multe dezamagiri si ratari. in informatica ajungi sa faci ce-ti place de-abia dupa liceu si dupa facultate, cand iti poti alege o specializare, pina atunci trebuie sa inghiti la greu o gramada de chestii care par a fi de pe alta planeta uneori laughing adica multe feluri de matematici si alte materii legate de mate care-ti mananca sufletul. asa ca mai gandeste-te un pic si ce altceva ti-ar placea sa faci in viata, fa un liceu normal si daca pina la facultate mai vrei informatica si te imprietenesti cu matematica mai mult poti face informatica sau cibernetica sau automatica la facultatewinking succes!