| Dinu_Marian_1994 a întrebat:

sunt clasa a12a an terminal bacul nu-l iau deci trebuie sa ma duc la munca nu am de ales. iar eu ma gandeam tot mai serios sa ma duc in armata ca soldat am inteles ca nu trebuie bacul voi ce spuneti sa ma duc sa nu ma duc aveti idee ce salariu ofera unui mucea ca mine laughing fara bac ca incepator iar asa in mare cu ce se ocupa un soldat spalata ciorapi, wc uri la cei mai mari in grad?

4 răspunsuri:
| SteelShadow a răspuns:

Buna! Ai o idee stralucita cu armata! Du-te, vei devenii un barbat adevart!

| ElenaSA a răspuns:

Uite conditiile aici:Criteriile specifice de recrutare a candidaţilor pentru formarea soldaţilor şi gradaţilor profesionişti sunt următoarele:
a) să aibă vârsta între 18 ani împliniţi până la data începerii programului de instruire şi cel mult 46 de ani, împliniţi până la data finalizării programului de instruire, astfel încât să poată încheia primul contract de angajare cu durata de 4 ani, conform legii;
b) să fie absolvenţi cel puţin ai învăţământului general obligatoriu, iar în cazul în care este elev în ultimul an, să facă dovada absolvirii/promovării examenelor până la data începerii programului de instruire;
http://www.mapn.ro/recrutare/sgv1.php

| BiuL a răspuns:

Pana la bac mai sunt aproape 5 luni. Timp suficient sa inveti. De ce nu te apuci de acum? Ti-e lene cred eu. Chiar nu e un examen greu.

| mixxjim a răspuns:

Soldatii sunt cei care duc greul, printre altele fac si ce ai spus tu :) O sa incepi cu o perioada de instructie (5 luni parca era), sa inveti regulile, sa umbli cu arma etc. Cel mai bine este sa mergi la Centrul militar din zona in care locuiesti si sa vorbesti acolo cu cei care se ocupa de recrutari, sa vezi si la ce arma ti s-ar parea mai interesant (infanterie, tancuri, graniceri etc.), afli salariul si conditiile de testare la angajare (proba psihologica, fizica) etc. Poti vedea aici detalii http://www.realitatea.net/......54545.html